Warzą piwo dzięki zielonej energii

farma wiatrowa Lech_Nowy_Staw_III

Już od 2 lat browary Kompanii Piwowarskiej działają opierając się w 100% na energii pochodzącej z OZE. Farma wiatrowa LECH Nowy Staw III, która ostatnio rozpoczęła działalność zaspokaja aż 54% zapotrzebowania KP na energię elektryczną dla trzech zakładów.

Farma wiatrowa LECH Nowy Staw III

Nowo uruchomiona, należąca do RWE farma wiatrowa LECH Nowy Staw III jest położona ok. 50 km na południowy wschód od Gdańska. Składa się z trzech turbin o łącznej mocy 12 megawatów (MW). Nowe wiatraki zaspokajają ponad połowę zapotrzebowania na energię elektryczną niezbędną do warzenia piw w Dojlidy Browar Białystok, LECH Browary Wielkopolski i Tyskich Browarach Książęcych. Reszta – pozostałe 46% jest dostarczane przez już istniejące farmy wiatrowe w Nowym Stawie.

Instalacja ukończona na początku tego roku została zbudowana w ramach umowy typu PPA, zawartej w 2019 r. pomiędzy Kompanią Piwowarską a RWE. Prąd z nowych turbin wiatrowych LECH Nowy Staw III jest dostarczany od lutego 2023 r.


Mapa biogazowni w Polsce – sprawdź!


Emisja CO 2 z browarów KP niższa o 66%

LECH to jedna z czołowych marek Kompanii Piwowarskiej, która od lat wdraża proekologiczne rozwiązania w różnych obszarach swojej działalności i inspiruje konsumentów do podejmowania ekoaktywności.

– Zasilanie browarów Kompanii Piwowarskiej energią wiatrową pozwoliło znacząco zmniejszyć wpływ naszej działalności na środowisko naturalne. Dzięki umowie z RWE obniżyliśmy emisję CO 2 z naszych browarów o 66 proc. w porównaniu do roku 2019. To stanowi milowy krok w realizacji naszych celów środowiskowych określonych w strategii Lepsza Przyszłość 2030, zakładającej osiągnięcie neutralności węglowej naszych browarów do końca bieżącej dekady. Współpraca z RWE potwierdza też, że skutecznie realizujemy nadrzędny cel naszej firmy: tworzenia więzi i relacji, które mają wymierne znaczenie. Nasze partnerstwa biznesowe bazują na podobnych celach i wartościach, dzięki czemu przynoszą korzyść nie tylko biznesowi, ale także planecie i społeczności – mówi Igor Tikhonov, prezes Kompanii Piwowarskiej.


6. Kongres Biometanu – zarejestruj się!


Polska jednym z głównych rynków energii odnawialnej RWE w Europie

Polska jest jednym z głównych rynków energii odnawialnej RWE w Europie. Firma posiada w Polsce lądowe farmy wiatrowe o mocy ponad 470 megawatów. Trwa realizacja projektu Żnin (48 MW). Ponadto RWE dywersyfikuje swój portfel odnawialnych źródeł energii w Polsce. Firma inwestuje w projekty farm fotowoltaicznych i wzmacnia działalność poprzez pozyskanie w 2022 r. projektów solarnych o mocy 3 GW.

– Dzięki tej inwestycji wspieramy polski przemysł i polskie firmy w transformacji energetycznej w kierunku zielonych źródeł energii. Oddanie do użytku farmy wiatrowej LECH Nowy Staw III świadczy nie tylko o dobrej współpracy obu podmiotów realizujących projekt, ale również o dynamicznym rozwoju energetyki wiatrowej wykorzystywanej w polskim przemyśle. Cieszymy się, że uczestniczymy w takiej transformacji, dostarczając Kompanii Piwowarskiej najwyższej klasy, najbardziej efektywne rozwiązania – mówi Wojciech Borkowski, odpowiedzialny za realizację projektów w RWE Renewables Poland.

Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

źródło: KP

This post is also available in: polski

ael