Wiele gmin w Polsce nie jest w stanie osiągnąć wymaganych poziomów recyklingu. A na Pomorzu działa zakład zagospodarowania odpadów, który skutecznie pomaga samorządom sprostać coraz większym wyzwaniom. Sprawdziliśmy na miejscu jak to się robi.

Reklama

Zakład Zagospodarowania Odpadów w Chlewnicy (woj. pomorskie) należący do spółki Elwoz Eco, która odpowiada za zagospodarowanie odpadów łącznie z 14 gmin. W tym 12 gmin porozumienia międzygminnego, do którego należą Chmielno, Czarna Dąbrówka, Damnica, Gniewino, Kartuzy, Potęgowo, Przodkowo, Puck, Sierakowice, Sulęczyno, Somonino, Żukowo oraz dwóch spoza porozumienia – Hel i Jastarnia.

Wyznaczony na 2024 r. 45-procentowy poziom przygotowania do użycia i recyklingu odpadów komunalnych stanowi ogromne wyzwanie dla zdecydowanej większości samorządów w Polsce. Tymczasem w grupie samorządów obsługiwanych w zakresie zagospodarowania odpadów przez Elwoz Eco – proporcje są odwrócone i tylko nieliczne z nich mogą takiego wyniku nie osiągnąć. Na razie nasze gminy jeszcze nie złożyły swoich sprawozdań z zakresu gospodarki odpadami komunalnymi za 2024, więc trudno jednoznacznie powiedzieć, które osiągnęły wymagany poziom.

Na podstawie zeszłorocznych danych oraz bazując na naszych wstępnych wyliczeniach możemy prognozować, że aż 11 gminom objętych porozumieniem uda się zrealizować cele – mówi Mirosław Myszk prezes Elwoz Eco. Tym samym samorządy te unikną kar finansowych, które grożą za nieosiągnięcie wymaganych poziomów recyklingu.

BIOODPADY KLUCZEM

Jak zorganizowano tak efektywny system gospodarki odpadami komunalnymi na tym terenie? Pierwszym niezwykle istotnym elementem całej układanki jest selektywna zbiórka bioodpadów. To właśnie ten strumień odpadów ma kluczowe znaczenie dla ostatecznego wyniku i zarówno pracownicy ZZO, jak i samorządowcy doskonale zdają sobie z tego sprawę.

– Gminy osiągają poziomy poprzez wzrost selektywnej zbiórki bioodpadów, a to udało nam się osiągnąć dzięki wyposażeniu mieszkańców w specjalne wiaderka na kuchenne odpady biodegradowalne. Zamiast trafiać do pojemników na odpady zmieszane, trafiają one do brązowych pojemników na odpady bio – wyjaśnia M. Myszk.

I dodaje, że duże znaczenie dla osiągnięcia poziomów recyklingu mają również, zyskujące na popularności, przydomowe kompostowniki. Selektywna zbiórka bioodpadów w gminach obsługiwanych przez Elwoz Eco rozpoczęła się w 2019 r. Od tego czasu ilość bioodpadów zwiększyła się kilkukrotnie.

POROZUMIENIE MIĘDZY GMINAMI

W 2023 r. Elwoz Eco we współpracy z gminami zrzeszonymi w porozumieniu międzygminnym, podjął wspólną inicjatywę wprowadzenia pojemników na odpady BIO. Celem tego działania było zwiększenie poziomu recyklingu poprzez skuteczniejsze oddzielanie bioodpadów od odpadów komunalnych. W tym celu wyposażono ponad 21 tys. posesji, czyli ponad 85% wszystkich obsługiwanych posesji, w specjalne wiaderka na bioodpady.

Właściciele pozostałych posesji zadeklarowali, że posiadają własne kompostowniki, w których sami zagospodarowują bioodpady.

BEZ WORKÓW FOLIOWYCH

Wyposażanie mieszkańców w pojemniki na bioodpady przynosi świetne rezultaty

Co ważne, dzięki zastosowaniu wiaderek odpady nie są zanieczyszczone workami foliowymi, przez co łatwiej jest je dalej przetwarzać. A jak wygląda ten proces? Po przyjęciu na dedykowanej hali bioodpady w celu odpowiedniej obróbki zostają wstępnie rozdrobnione i przesiane w celu wyseparowania zanieczyszczeń.

Tak przygotowany materiał jest już gotowym wsadem do boksów kompostowni, gdzie przez okres dwóch tygodni zachodzi proces tlenowej stabilizacji. Po tym czasie materiał jest przetransportowany na zadaszony plac dojrzewania, gdzie podlega cyklicznemu przerzucaniu i napowietrzaniu przez okres 8 tygodni. Ostatnim etapem procesu jest przesiewanie, którego finalnym efektem jest organiczny środek poprawiający właściwości gleby pn. ELPLON, dystrybuowany do lokalnych rolników i okolicznych mieszkańców.

Co ciekawe, ilość zbieranych bioodpadów jest już tak duża, że Elwoz Eco przymierza się do inwestycji polegającej na budowie biogazowni na terenie swojego zakładu.

SORTOWANIE MA ZNACZENIE

Efektywne zagospodarowanie bioodpadów to jedno, natomiast kolejna kwestia, na którą Elwoz Eco zwraca szczególną uwagę, to sortowanie odpadów.

Cały artykuł przeczytasz w magazynie Zielona gmina:

Tekst: Lech Bojarski
Zdjęcie: Lech Bojarski

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE