Worki, big-bagi, palety. Jak gospodarować opakowaniami? W dobie dbania o środowisko naturalne ważnym elementem jest dobrze przemyślana gospodarka opakowaniami. Przedsiębiorcy prowadzący działalność związaną z wprowadzaniem produktu w opakowaniu, jak np. pellet, muszą liczyć się z szeregiem obowiązków.
Kwestie związane z gospodarką opakowaniami sankcjonuje Ustawa z dnia 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi (tekst jedn.: Dz.U. 2019, poz. 542). Dodatkowe aspekty związane z opakowaniami reguluje również Ustawa z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (tekst jedn.: Dz.U. 2019, poz.701 z późn. zm).
PELLET na magazynbiomasa.pl. Kliknij i sprawdź!
Wprowadzanie produktu w opakowaniu
Zazwyczaj każdy producent pakuje w opakowanie swój produkt finalny. Zgodnie z obowiązującym prawem producent ten jest zobowiązany rozliczyć się z wprowadzonych w ten sposób opakowań. Za moment wprowadzenia produktu w opakowaniu do obrotu uznaje się dzień wydania produktu w opakowaniu z magazynu.
Do opakowań należy zaliczyć m.in.:
- opakowania foliowe (np. worki),
- worki typu big-bag,
- palety jedno- lub wielorazowe, na których produkty opuszczają magazyn,
- folię stretch,
- etykiety,
- metalowe zapinki,
- inne materiały służące zabezpieczeniu towaru podczas transportu.
Należy tutaj zaznaczyć, iż w przypadku opakowań wielorazowego użytku (np. worki big-bag czy palety wielorazowe) liczy się tylko ich pierwsze wprowadzenie do obrotu. Wartym zaznaczenia jest fakt, iż wprowadzanie do obrotu produktu w opakowaniu następuje również w momencie importu zapakowanego produktu z zagranicy.
Należy zatem pamiętać, że jeśli sprowadzamy zapakowane produkty zza granicy, ciążą na nas takie same obowiązki jak w przypadku producentów produktów w opakowaniach.
Kilka zdań o obowiązkach
Podstawowym obowiązkiem wprowadzającego produkty w opakowaniach jest osiągnięcie określonego w ustawie poziomu odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych tego samego rodzaju co opakowania wprowadzane wraz z produktem na rynek. Jeśli poziom ten nie zostanie osiągnięty, konieczne będzie wyliczenie i uiszczenie na konto odpowiedniego urzędu marszałkowskiego tzw. opłaty produktowej. Aby osiągnąć określony poziom odzysku i recyklingu, należy oddać określoną ilość odpadów opakowaniowych tego samego rodzaju co opakowania prowadzone (co nieraz może okazać się trudne w realizacji) uprawnionemu podmiotowi posiadającemu zezwolenie na odzysk/recykling właśnie tych odpadów. Podmiot ten ma obowiązek na wniosek złożony w ciągu 30 dni od zakończenia kwartału wydać stosowny dokument potwierdzający odzysk/recykling (tzw. DPO, DPR).