Ochrona przed zagrożeniami to nie tylko obowiązek, ale również integralna część odpowiedzialnego i nowoczesnego zarządzania inwestycjami. Polska Grupa Biogazowa radzi, jak skutecznie realizować działania dążące do zwiększenia bezpieczeństwa biogazowni.

Reklama

Bezpieczna eksploatacja biogazowni wymaga spełnienia szeregu przepisów, ale też gruntownej wiedzy technicznej i doświadczenia w operowaniu instalacjami przemysłowymi.

Wszystko zaczyna się na etapie budowy

Pierwszy aspekt bezpieczeństwa to dobór właściwych komponentów. Wysokiej jakości fermentatory, odporny chemicznie system grzewczy, zbiorniki na poferment oraz sprawny układ kogeneracyjny powinny tworzyć zintegrowaną całość. Uzupełnieniem dla tych elementów są nowoczesne systemy zabezpieczeń, na co składają się czujniki gazu, wentylacja, automatyczne systemy odcięcia. To te elementy zapewniają możliwość stałego monitorowania przebiegu procesu.

Po kątem prawnym pojawiają się wymogi wynikające z przepisów budowalnych i środowiskowych. Ważne jest także pochylenie się nad kwestiami bezpieczeństwa przeciwwybuchowego.  Aby je zapewnić, przeprowadza się szczegółową ocenę zagrożenia wybuchem, która stanowi podstawę doboru odpowiednich zabezpieczeń konstrukcyjnych i technologicznych.


10. Kongres Biogazu – sprawdź!


Kadra gotowa do pracy

Kompetentni i doświadczeni operatorzy to klucz do bezpiecznego operowania instalacjami biogazowymi. Wszystkie osoby zatrudnione do obsługi biogazowni muszą posiadać odpowiednie uprawnienia oraz przejść szkolenie z zakresu technologii, eksploatacji i bezpieczeństwa pracy. To nie tylko wymóg formalny, lecz także podstawa do zapewnienia ciągłości i stabilności procesów.

Eksploatacja biogazowni opiera się o ścisłe przestrzeganie instrukcji i dokumentacji technicznej. Codzienne obowiązki operatorów instalacji obejmują m.in. kontrolę parametrów procesu fermentacji, obsługę układu kogeneracyjnego, monitoring systemów mieszających i grzewczych, a także dozowanie substratów. Wszystkie działania muszą odbywać się zgodnie z obowiązującymi procedurami, przy zachowaniu najwyższych standardów bezpieczeństwa.

Zabronione są wszelkie działania mogące zakłócić proces technologiczny i stworzyć ryzyko wystąpienia awarii lub zagrożenia dla bezpieczeństwa osób przebywających na terenie biogazowni. Dlatego tak duże znaczenie ma formalna organizacja pracy, oparta na procedurach dopuszczania do wykonywania czynności eksploatacyjnych. Prace modernizacyjne, serwisowe czy inne zadania uznawane za szczególnie niebezpieczne mogą być prowadzone wyłącznie na podstawie pisemnych poleceń. Każda aktywność na terenie biogazowni odbywa się za wiedzą i pod kontrolą służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo techniczne.


Czytaj też: Jak wybrać lokalizację pod biogazownię?


Praktyczne rozwiązania w biogazowniach PGB

Aby zapewnić kompleksowe podejście, PGB opracowało i stale wdraża kompleksowy system zarządzania bezpieczeństwem. Obejmuje on analizę potencjalnych zagrożeń i ocenę zdolności operacyjnych, a także dynamiczne procedury zapobiegawcze, które są stale aktualizowane. Takie rozwiązania pozwalają nie tylko reagować na nieprzewidziane sytuacje, ale również im skutecznie zapobiegać.

W zakładach PGB regularnie odbywają się ćwiczenia z udziałem lokalnych jednostek Państwowej Straży Pożarnej, podczas których testowane są scenariusze awaryjne. To realne sprawdziany skuteczności przyjętych procedur i poziomu gotowości operacyjnej.

Innowacyjne podejście PGB zakłada prospołeczne działania na rzecz bezpieczeństwa. Biogazownie należące do Grupy wyposażone są w automatyczne defibrylatory AED, dostępne również dla lokalnej społeczności. Takie rozwiązania wykraczają poza standardowe podejście do zabezpieczeń – stają się realnym wsparciem infrastruktury ratunkowej regionu.

Bezpieczeństwo w biogazowni to nie jednorazowe działanie, ale kompleksowa praca, która rozpoczyna się już na etapie budowy. Gdy się już je zapewni, instalacja może być eksploatowana przez wiele lat, dając dobre świadectwo efektywności takich instalacji.

Źródło i zdjęcie: PGB

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE