Według Biomethane Investments Outlook – analizy Europejskiego Stowarzyszenia Biogazu (EBA) europejski sektor biometanu do 2030 roku zasili 25 mld euro z prywatnych inwestycji. To o 30 proc. więcej niż przewidywano w zeszłym roku. Na czele listy krajów z nowymi projektami biometanowymi jest Polska.
Dziś w Europie działa ponad 1300 biometanowni. Oszacowany przez analityków EBA poziom inwestycji do 2030 roku może zaowocować uruchomieniem 950 nowych zakładów, co spowoduje zwiększenie zdolności produkcyjnej o ok. 6,3 mld metrów sześciennych biometanu rocznie.
Zarejestruj się na Kongres Biometanu
Inwestycje w biometan w Polsce i Europie
Zgodnie z przewidywaniami EBA nowe biometanownie będą zlokalizowane głównie w Danii, gdzie udział biometanu w sieci gazowej wynosi dziś blisko 40%. Istnieją plany zwiększenia tej produkcji, w celu zagospodarowania biometanem 100% zapotrzebowania na gaz przed 2030 rokiem. Z założeń EBA wynika, że w kraju do tego czasu zrealizuje się projekty o wartości 3,6 mld euro.
Co ciekawe drugim rynkiem pod względem rozmiaru przewidywanych inwestycji, na którym do 2030 roku realizowane będą nowe projekty biometanowe o wartości 3,4 mld euro jest Polska. Z kolei we Włoszech według szacunków przedsiębiorcy przeznaczą na rozwój sektora biometanu 2,4 mld euro.
Otwarta droga do celu
Według ekspertów Europejskiego Stowarzyszenia Biogazu dwa lata po uruchomieniu planu REPowerEU przemysł szybko się mobilizuje, aby osiągnąć cel produkcji biometanu o 35 mld m3 do 2030 roku. Inwestycje są kluczowe dla pełnego odblokowania potencjału produkcji biometanu oraz usprawnienia rozwoju nowych zakładów w całej Europie.
Biometanownie, które wg szacunków EBA powinny potencjalnie powstać w Europie do 2030 r. przyczynią się do zmniejszenia emisji CO2 o 29 mln ton każdego roku, ponadto spowodują, że energia odnawialna będzie trafiać do 5 mln europejskich gospodarstw domowych.
Rynek biogazu i biometanu. Czytaj za darmo w internecie!
źródło: EBA
zdjęcie: freepik
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE