W Kopenhadze znajduje się obiekt, który udowadnia, że Instalacja Termicznego Przetwarzania Odpadów nie musi być kolejnym nudnym elementem miejskiego budownictwa. CopenHill, bo o to o tym obiekcie mowa, łączy w sobie spalarnię odpadów, elektrociepłownię, tor saneczkowy, stok narciarski, szlak turystyczny, restaurację i najwyższą na świecie sztuczną ściankę wspinaczkową. Ten rozmach zaowocował nagrodą w konkursie architektonicznym.

Reklama

Po pierwsze Instalacja Termicznego Przetwarzania Odpadów

Na wyspie Amager, będącej częścią Kopenhagi, od 2017 r. funkcjonuje Instalacja Termicznego Przetwarzania Odpadów. Trafiają tam odpady generowane przez ponad pół miliona mieszkańców i około 46 tysięcy firm z obszaru stolicy. Jako paliwo stosowana jest także biomasa. Powstałe spaliny zasilają silniki kogeneracyjne, gdzie powstaje energia i ciepło, które docierają do dziesiątek tysięcy domów jednorodzinnych w duńskiej stolicy. Rocznie elektrociepłownia produkuje 63 MWe i 157-246 MWt.

Obiekt zajmuje powierzchnię 41 000 m2. Z kolei zielony dach ma powierzchnię 10 000 m2 i dzięki nietypowemu pokryciu tworzy własny mikroklimat. Zaprojektowano go tak, by umożliwić pochłanianie ciepła, usuwanie zanieczyszczeń z powietrza i utrzymywanie odpowiednich warunków dla retencji wody deszczowej. Zastosowane rozwiązania w zakresie technologii spalania odpadów doprowadziły do zminimalizowania emisji o 95%. Dzięki temu obiekt uchodzi za jedną z najczystszych spalarni odpadów na świecie.


Czytaj też: Mieszkańcy nie chcą „spalarni odpadów” w Opolu. ITPO jednak powstanie


Po drugie obiekt z masą atrakcji

Projekt wyróżnia się nie tylko ze względu na swoją ekologiczność, ale także przez wzgląd na wieloobszarowe wykorzystanie dostępnej przestrzeni. Na CopenHill znajduje się stok mający 450 m długości. Jego górna część jest przeznaczona dla doświadczonych narciarzy, z kolei w dolnej partii mogą korzystać początkujący i dzieci. Stok został utworzony z użyciem technologii Neveplast, co oznacza, że znajduje się tam sztuczna nawierzchnia pozwalająca na uprawianie narciarstwa także poza sezonem zimowym. Na dachu umiejscowiono także szlak pieszo-biegowy.

Element tej rozbudowanej infrastruktury służącej do podejmowania outdoorowych aktywności stanowi również 85-metrowa ścianka wspinaczkowa. Jest to najwyższy tego typu sztuczny obiekt na świecie, jeśli weźmie się pod uwagę projekty, w których przewidywano taką przestrzeń już na etapie planowania. Szerokość ścianki wynosi 10 m, a ze względu na bardzo długa trasę, stworzono tam także półki stanowiskowe, na których wspinacze mogą odpocząć pomiędzy wchodzeniem na kolejne piętra. Wdrapywaniu się na szczyt towarzyszą zróżnicowane formacje, jak płyty, przewieszenia, dachy czy filarki. Część trasy przebiega po przezroczystym panelu, co dodatkowo uatrakcyjnia wchodzenie.

W przerwie od aktywnego spędzania czasu można zjeść posiłek w znajdującej się tam restauracji. Ponadto część CopenHill przeznaczono na centrum edukacji ekologicznej.


Czytaj też: Biotworzywo z ziemniaka zastąpi plastik?


Najlepszy budynek na świecie

Nazywanie CopenHill najlepszym budynkiem na świecie nie jest w żadnym stopniu nadużyciem. w grudniu 2021 r. kopenhaska Instalacja Termicznego Przetwarzania Odpadów otrzymała ten tytuł podczas 14. dorocznego Festiwalu Architektury Światowej w kategorii Produkcja, Energia i Recykling.

– Odnosi się do roli architektury w nowym świecie recyklingu i zerowej emisji dwutlenku węgla. Traktuje projekty infrastrukturalne w taki sposób, aby ludzie mówili „Tak, chcę taki projekt w swojej okolicy!” – mówił Paul Finch, dyrektor jury.

Zdjęcie i źródło: CopenHill

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE