14 kwietnia zakończono budowę pilotażowego Centrum Odzyskiwania Zasobów w Collie w Australii Zachodniej. Zakład zasilą biomasa i odpady z gospodarstw domowych.
Nowy zakład, o wartości 10,4 miliona dolarów, przy znacznym wsparciu ze strony Waszyngtonu i Wspólnoty Narodów, wybudowała firma Renergi.
Centrum Odzyskiwania Zasobów
Centrum zbudowano przy użyciu opatentowanego projektu Renergi, czyli spółki Uniwersytetu Curtin w Perth. Założono ją w 2012 roku w celu komercjalizacji technologii do produkcji energii odnawialnej opracowanych w Instytucie Technologii Paliw i Energii.
Odpady z gospodarstw domowych i biomasa będą przekształcane w użyteczne produkty zamiast trafiać na wysypiska. Działania Centrum Odzyskiwania Zasobów umożliwią również dywersyfikację gospodarki Collie, która w dużym stopniu opiera się na wydobyciu węgla i elektrowni Muja.
Firma Renergi opracowała modułową konstrukcję, w której jednostki są zlokalizowane blisko miejsc składowania surowców. Ma to na celu zminimalizowanie kosztów transportu. Dlatego Centrum usytuowano w pobliżu wysypiska Shire of Collie.
– Renergi cieszy się na współpracę z Shire of Collie. Działania te zapewnią znaczące korzyści gospodarcze, społeczne i środowiskowe społeczności Collie, jak i całej Australii – stwierdził Rod Hayes, prezes Renergi.
System pomyślnie przetestowano w ramach programu pilotażowego wspieranego przez ARENA w 2015 r. Instalacja będzie miała wydajność 1,5 tony na godzinę. Zakład będzie przetwarzał rocznie 4000 ton stałych odpadów komunalnych oraz 8000 ton odpadów leśnych i rolniczych.
Czytaj również: Jak zmaksymalizować potencjał paliw neutralnych?
Rewolucyjny sposób zarządzania odpadami
Projekt może zrewolucjonizować sposób gospodarowania odpadami poprzez przekształcanie ich w wartościowe zasoby. Mogłoby to znacznie zredukować ilość wysypisk.
Zespół, który badał tę metodę, kierowany był przez profesora Chun-Zhu Li. Grupa skupiła się na technologiach bioenergetycznych, w szczególności na zgazowaniu, pirolizie i biorafinerii. To innowacyjne rozwiązanie pozwala przekształcać materiały organiczne w biowęgiel, biogaz i bioolej dzięki zastosowaniu ciepła w środowisku o ograniczonej zawartości tlenu. Nowy system umożliwia również zmniejszenie kosztów i oszczędzenie energii.
Biowęgiel można sprzedawać jako uzdatniacz do gleby lub wykorzystywać w budownictwie drogowym, gdzie uznaje się go za środek do bezpiecznego, długoterminowego zapobiegania emisji dwutlenku węgla. Bioolej można stosować jako paliwo płynne lub jako surowiec do zastąpienia węgla kopalnego w przemyśle chemicznym, hutnictwie żelaza i innych gałęziach przemysłu. Natomiast ocet drzewny jest cennym surowcem w ogrodnictwie.
Lokalne wykorzystanie biooleju i karbonizatu może potencjalnie przyczynić się do ważnych zmian w przemyśle Collie i okolicznych regionów.
–Dzięki opatentowanym technologiom Renergi chce być światowym liderem w branży bioenergetycznej. Ten projekt umożliwi Collie rozwój gospodarki opartej na energii odnawialnej – powiedział McDougall, dyrektor Renergi.
Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!
źródło:komunikat prasowy rządu Australii Zachodniej
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE