Mimo trudności, z jakim borykała się branża pelletowa w 2022 roku, ilość pelletu certyfikowanego znakiem ENplus®osiągnęła w tym okresie pułap 13,3 mln ton. Szacuje się, że rok 2023 będzie jeszcze lepszy, a produkcja przekroczy 14 milinów ton.

Reklama

„W 2022 roku rynek pelletu został mocno dotknięty kryzysem energetycznym. Ceny pelletu wzrosły w całej Europie, a niektóre kraje doświadczyły nawet problemów z dostępnością pelletu. Zakaz importu z Rosji i Białorusi doprowadził do dodatkowych zakłóceń w łańcuchu dostaw. Jednak nawet w tak skomplikowanych czasach zarówno specjaliści od pelletu, jak i konsumenci pozostali lojalni wobec ENplus® i ich preferencji dotyczących produktu wysokiej jakości” – komentuje Catalina-Elena Dumitru, dyrektor projektu.


Czytaj też: Jak rozpoznać sfałszowany certyfikat ENplus®?


ENplus® jest obecny już w 50 krajach na całym świecie

Krótko po rozpoczęciu wojny rosyjskiej na Ukrainie zawieszono certyfikację dla wszystkich producentów i handlowców w Rosji i na Białorusi. Firmy z tych dwóch krajów nie mogły już sprzedawać pelletu z sygnowanych znakiem ENplus® , ani ubiegać się o certyfikację. Decyzja uderzyła w segment certyfikowanych firm powodując spowolnienie dynamicznego wzrostu, jaki obserwowano w tym obszarze w ciągu ostatnich kilku lat.

Niemniej jednak, pomimo wojny, do systemu ENplus® dołącza coraz więcej firm. W ostatnim czasie wśród producentów certyfikowanego pelletu obserwuje się szczególnie dużo podmiotów z Ameryki Północnej i Azji. Od kwietnia 2023 r. ENplus® jest obecny już w 50 krajach na całym świecie, a do listy państw dołączyły właśnie Chiny.


Zarejestruj się na Forum Pelletu


Liderzy produkcji z certyfikatem ENplus®. Polska na 3. miejscu

Na pozycji lidera wśród krajów z największą produkcją pelletu z certyfikatem wciąż niezmiennie znajdują się Niemcy. Nasi sąsiedzi wyprodukowali w 2022 roku ponad 3,5 miliona ton. Na drugim miejscu znalazła się Austria z produkcją 1,5 mln ton. W rankingu trzecia była Polska. Za nami uplasowały się Francja, Hiszpania i Belgia.

Czarna lista producetów pelletu

„W najnowszym badaniu, które przeprowadziliśmy wśród certyfikowanych firm, ponad 80% z nich potwierdza, że certyfikacja ENplus® jest niezbędna dla ich działalności.Wyjaśnia to również zaobserwowany w zeszłym roku wzrost fałszerstw certyfikatów dokonanych przez niecertyfikowane firmy. Niestety, niektóre firmy posuwają się do oszustwa, aby pozostać częścią rynku premium.”, wyjaśnia Catalina-Elena Dumitru.

Do kwietnia 2023 r. zidentyfikowano i rozwiązano ponad 950 przypadków nadużyć finansowych w ramach zarządzania oszustwami w systemie. Dodatkowo, ENplus® Management prowadzi aktualną czarną listę, na której znajduje się ponad 250 podmiotów posługujących się nieuczciwymi praktykami.

Nowe wymagania w systemie ENplus®

W 2022 roku zakończono rewizję systemu certyfikacji. Obecnie wszystkie certyfikowane firmy korzystają z rocznego okresu przejściowego w celu zapewnienia zgodności z nowym zestawem wymagań, podczas gdy podmioty aplikujące otrzymują już certyfikat zgodnie z tymi nowymi procedurami.

Rynek pelletu – nowy numer Magazynu Biomasa:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

źródło: enplus-pellets.eu

zdjęcie: pixabay

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE