Raport Europejskiego Stowarzyszenia Biogazu pokazał skalę wzrostu całego sektora. W 2023 r. produkcja biogazu i biometanu wyniosła 22 mld m3, czyli o 1 mld m3 więcej niż rok wcześniej. Taka ilość pozwoliłaby na pokrycie całego zapotrzebowania na gaz ziemny łącznie w Belgii, Danii i Irlandii.
Poza krajami członkowskimi Unii Europejskiej, raport wziął pod uwagę także Islandię, Norwegię, Serbię, Szwajcarię, Ukrainę i Wielką Brytanię.
Zamiast gazu ziemnego
W 2022 r. 98% gazu konsumowanego na terenie UE pochodziło z importu. Dalsze rozwijanie rynku biogazu i biometanu mogłoby uniezależnić Europę od zewnętrznych dostawców surowców energetycznych. Już teraz produkcja 22 mld m3 mogłaby zapewnić pokrycie 7% unijnego zapotrzebowania.
Ilość samego wytworzonego biometanu w 2023 r. wyniosła 4,89 mld m3. W pierwszym kwartale 2024 r. moc zainstalowana wszystkich instalacji dobiła do poziomu 6,4 mld m3 rocznie. To jak dotąd największy wzrost w skali rocznej. Wytworzony gaz kierowany jest głównie tam, gdzie dekarbonizacja stanowi najbardziej pilną potrzebę. Struktura użytkowania biometanu w 2023 r. prezentowała się następująco: 23% w transporcie, 17% w budynkach, 15% w energetyce i 13% w przemyśle.
Autorzy raportu podkreślają, że choć wzrost jest wyraźny, to nadal jest hamowany przez kilka czynników. Wśród nich wymieniono konieczność optymalizowania warunków rynkowych i regulacyjnych, w tym spójne planowanie potencjału biometanu i szybsze procedury wydawania pozwoleń.
Potencjalne kierunki rozwoju
Innym ważnym gospodarczo gazem, który powstaje ubocznie w procesie oczyszczania biogazu do bikoemtanu, jest biogeniczne CO2. Ma ono szerokie zastosowanie – może posłużyć do produkcji e-paliw, zrównoważonych produktów chemicznych lub CCS. Produkcja biogazu i biometanu w 2023 r. pozwoliłaby pozyskać 29 mln t bioCO2, co pokryłoby 71% unijnego zapotrzebowania.
2024: Co zmieniło się w prawie dla biogazu i biometanu?
Jeśli sektor otrzyma odpowiednie wsparcie, to można się spodziewać, że do 2030 r. biogaz i biometan zapewnią miejsca pracy dla 500 000 osób. Przyczynią się także do uzyskania przychodu na poziomie 12 mld euro każdego roku. W tym celu konieczne jest jednak zainwestowanie conajmniej 25 mld euro.
W raporcie zawarto także szczegółowe analizy rynków poszczególnych państw. Oceniano, obecny stan rozwoju rynku i na tej podstawie dokonano szacunków, jak będzie wyglądał długofalowy rozwój.
Zdjęcie: Archiwum Magazynu Biomasa
Żródło: EBA