II Narodowy Kongres Biometanu już w grudniu! Jak zwiększyć produkcję biogazu? W jaki sposób prowadzić proces fermentacji, by biogazownia sięgnęła 90 proc. efektywności? Jak modyfikować tę fermnetację? Odpowiedzi na te i inne pytania uczestnicy II Narodowego Kongresu Biometanu znajdą podczas warsztatów drugiego dnia wydarzenia.

Podczas drugiego dnia Kongresu Biometanu (10 grudnia, wtorek) zaplanowano warsztaty pt. „Analiza procesu fermentacji a efektywność produkcji biogazu”, które odbędą się w Laboratorium Ekotechnologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Prawidłowo prowadzony proces fermentacji ma bowiem kluczowe znaczenie dla wysokiej produkcji biogazu. Trzeba podkreślić, że odpowiednie prowadzenie fermentacji nie jest łatwe, gdyż wpływ na proces maja dziesiątki różnych czynników. Właściciele czy operatorzy biogazowni często nie mają głębokiej wiedzy w tym zakresie, ponieważ nie ma żadnych szkół ani uczelni kształcących stricte specjalistów od biogazowni.

Reklama

II Narodowy Kongres Biometanu – kliknij i czytaj więcej!


Tymczasem gdy spojrzy się na wyniki produkcyjne biogazowni widać, że w skali Polski nie jest dobrze. Średnia produktywność instalacji to według Ministerstwa Energii 5250 MWh z jednego MW mocy elektrycznej zainstalowanej. Jest to niecałe 60 proc. teoretycznej efektywności, a tymczasem dobrze prowadzona biogazownia powinna pracować na ponad 90 proc.!

Dlatego warto wziąć udział w warsztatach poszerzających wiedzę o procesie fermentacji, prowadzonych w największym polskim laboratorium biogazowym przez czołowych specjalistów zespołu prof. Jacka Dacha.

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn BiomasaW internecie za darmo:

Całe wydanie znajdziesz też tutaj. Dlatego kliknij!

Prof. dr hab. inż. Jacek Dach jest kierownikiem Pracowni Ekotechnologii Instytut Inżynierii Biosystemów, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Na zdj. dr Andrzej Lewicki i grupa warsztatowa w laboratorium biogazowym Pracowni Ekotechnologii Instytutu Inżynierii Biosystemów UP w Poznaniu.

Źródło: IIB UP Poznań

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE