Wprowadzenie technologii wychwytywania, składowania i utylizacji dwutlenku węgla (CCUS) staje się kluczowym zagadnieniem w kontekście walki ze zmianami klimatu. W obliczu zagrożeń, jakie niesie ze sobą globalne ocieplenie, problemu nie można dłużej ignorować.

Reklama

Czy przemysł ciężki w Polsce podoła wyzwaniom transformacji energetycznej, której jednym z elementów jest ograniczenie emisji CO2? Przedstawiciele różnych sektorów – od biznesu, przez agendy rządowe, po organizacje pozarządowe – podejmują dyskusję na temat wyzwań i możliwości w obszarze CCUS. Na rynku są dostępne sprawdzone technologie. A eksperci chętnie dzielą się doświadczeniem i wiedzą, wspierając identyfikowanie problemów i wprowadzanie efektywnych rozwiązań. Pozostaje tylko znaleźć wspólny język i opracować strategię, która pomoże we wdrożeniu CCUS w Polsce.

Miejscem jej prezentacji będzie II Kongres Carbon Capture, który odbędzie się w kwietniu 2025 w Poznaniu.


Pierwszy raport „Carbon capture w Polsce” – już wkrótce na rynku


Natalia Konieczna

Project Manager / Magazyn Biomasa

Podczas pierwszego w Polsce Kongresu Carbon Capture 2024, który zgromadził w Poznaniu ponad 130 uczestników, znaczenia nabrała dyskusja na temat konieczności przyspieszenia prac nad redukcją emisji dwutlenku węgla, zwiększenia odporności systemów energetycznych oraz stworzenia nowych możliwości biznesowych. Mieliśmy okazję wysłuchać wielu ciekawych prelekcji, wymienić doświadczenia oraz nawiązać relacje. Wydarzenie przyciągnęło przedstawicieli branż cementowej, stalowej, petrochemicznej, energetycznej, ciepłowniczej i węglowej. A także dostawców technologii, przedstawicieli spółek Skarbu Państwa oraz sektora finansowego.

Uczestnicy Kongresu omawiali najważniejsze kwestie dotyczące gotowości Polski do wdrożenia technologii CCUS, organizacji łańcucha dostaw, możliwości osiągnięcia zerowej emisji netto oraz sektorowej współpracy w procesie dekarbonizacji. Już teraz wiemy, że pierwsza instalacja sekwestracji dwutlenku węgla powstanie w cementowni Kujawy zarządzanej przez grupę kapitałową Holcim. Obiekt rozpocznie pracę w 2028 r. i docelowo umożliwi transport dwutlenku węgla na Morze Północne. Musimy zastanowić się nad wykorzystaniem ogromnego potencjału kraju do wielkoskalowego składowania CO2 w górotworach.

Czy w perspektywie najbliższych lat możliwe będzie w Polsce pełnowymiarowe sekwestrowanie dwutlenku węgla na skalę przemysłową? Zgodnie z zapowiedziami pojawią się projekty demonstracyjne, jednak ich skalowanie nie będzie możliwe bez odpowiednich rozwiązań prawnych. W trakcie Kongresu eksperci wskazali konkretne braki regulacyjne – teraz jest czas na wykorzystanie tej wiedzy przez przedstawicieli agend rządowych. Strategia Polski dla technologii CCUS zostanie przedstawiona podczas przyszłorocznego Kongresu Carbon Capture w Poznaniu. Wszystkich zainteresowanych włączeniem się w tworzenie programu wydarzenia już dziś zapraszam do współpracy i kontaktu.

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE