Idea Cittaslow powstała w 1998 roku. Rok później cztery włoskie miasteczka powołały międzynarodowe stowarzyszenie Cittaslow. Jego celem jest pokazać światu, jak dobrze żyć. Idea wywodzi się z ruchu Slow Food, który narodził się w kontrze do Fast Food. Skoro jedzenie zwolniło tempo, to może i życie powinno zrezygnować z ciągłej pogoni.


GDZIE KUPIĆ DOBRY PELLET? SPRAWDŹ NA NASZEJ MAPIE!


Dziś na całym świecie do ruchu należy blisko 240 miast z 30 krajów. Siedzibą biura Międzynarodowej Sieci Miast Cittaslow jest włoskie miasto Orvieto. Pierwsze miejscowości z Polski (konkretnie z Warmii i Mazur) przystąpiły do „miast dobrej jakości życia” w 2006 roku. I powołały Polską Krajową Sieć Miast Cittaslow.

Reklama

Idea Cittaslow

Miasta spod znaku ślimaka starają się polepszać jakości życia mieszkańców i propagować kulturę dobrego życia. Stawiają na działania prospołeczne i prośrodowiskowe, dbają o zachowanie niepowtarzalnego charakteru każdego z nich, pielęgnują lokalne zwyczaje, rzemiosło i kuchnię. Ale nie są to „skanseny”, idee Cittaslow zakładają wykorzystywanie nowoczesnych technologii i nowatorskich sposobów organizacji miasta, tak aby spokojne tempo życia nie stało w sprzeczności z rozwojem.

Do międzynarodowego stowarzyszenia mogą należeć miasta liczące mniej niż 50 tys. mieszkańców, które zobowiązały się realizować cele ruchu, czyli wszechstronnie pracować nad poprawą jakości życia ich mieszkańców.

W Polsce wśród nich zdecydowanie dominują miasta Warmii i Mazur, ale są też ośrodki z innych regionów Polski, jak Murowana Goślina (woj. wielkopolskie), Głubczyce (woj. opolskie), czy Nowy Dwór Gdański (woj. pomorskie).

Odwiedźmy jedno z nich.

To tylko fragment artykułu. Cały znajdziesz w magazynie Zielona gmina. W internecie za darmo!

Inne wydania magazynu Zielona Gmina znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i sprawdź!

Tekst: Kamilla Placko-Wozińska
Zdjęcie: UM Bisztynek
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE