W ciągu najbliższych dwóch tygodni jeden F-16 z Królewskich Holenderskich Sił Powietrznych będzie operował na 5-procentowej mieszance zrównoważonego paliwa lotniczego (SAF), dostarczanej przez SkyNRG. Jest to część inicjatywy prowincji Fryzja, w której cała społeczność będzie podróżować bez paliw kopalnych przez dwa tygodnie.

Reklama

Holenderskie Ministerstwo Obrony bierze udział w tej inicjatywie, aby zmniejszyć emisję cząstek stałych i dwutlenku węgla podczas operacji lotniczych. Używając SAF do operacji lotniczych F-16, holenderskie Ministerstwo Obrony i Królewskie Holenderskie Siły Powietrzne chcą pomóc w pobudzeniu popytu na SAF i rozwój przemysłu SAF.

 

 

– Wspaniale jest widzieć, że holenderskie Ministerstwo Obrony i Królewskie Holenderskie Siły Powietrzne odgrywają wiodącą rolę w ograniczaniu emisji z operacji lotnictwa rządowego. Jesteśmy bardzo podekscytowani dostarczeniem im paliwa ekologicznego. Z niecierpliwością czekamy na dalszą współpracę i mamy nadzieję, że te loty zainspirują rządy na całym świecie – powiedział Eline Schapers, szef działu zaopatrzenia i działalności w SkyNRG.

Ponadto Ministerstwo chce kontynuować ten dwutygodniowy program lotów, operując wszystkimi samolotami F-16 na mieszance SAF jeszcze w tym roku. SAF stosowany w samolocie F-16 jest wykonany ze zużytego oleju spożywczego (UCO) i wyprodukowany przez AltAir Fuels w Kalifornii, USA.

Więcej na ten temat przeczytasz na bioenergyinternational.com.
Zdjęcia: SkyNRG
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE