Drewno to podstawowe paliwo dla ludzkości. Nic dziwnego, że to właśnie w jego stronę skierowano się, gdy wystąpiły pierwsze problemy z dostępem do ropy naftowej. To od kryzysu paliwowego rozpoczęła się historia pelletu w latach 70. XX wieku.

Reklama

Pierwsze kroki pelletu

Pierwszy pellet drzewny powstawał na maszynach granulujących paszę dla zwierząt. Ta technologia narodziła się jeszcze w latach 30. XX wieku. Pellet drzewny był odpowiedzią na potrzebę, która pojawiła się nagle i wynikała ze wzrostu cen ropy. Sytuację wywołała wojna izraelsko-arabska. Państwa Europy Zachodniej i USA stanęły po stronie Izraela, przez co kraje arabskie nałożyły embargo na eksport paliw kopalnych.

W latach 80. amerykański inżynier lotnictwa Jerry Whitefield skonstruował pierwszy piec, który stanowił zaczątek dla powstania rynku indywidualnych konsumentów. Produkowany wcześniej w Ameryce pellet znajdował zastosowanie jedynie w przemyśle.


Zarejestruj się na Forum Pelletu


Europejscy prowodyrzy i historia pelletu

W Europie to Szwecja odgrywa rolę kolebki pelletu. Tamtejsze tartaki zaczęły wykorzystywać zrębki w połowie lat 80. Ten kraj w dużym stopniu zajmuje się pozyskiwaniem drewna, stąd pojawiła się idea użytkowania odpadu tartacznego. Pelletowanie pozwoliło zmniejszyć koszty transportu opału z północny – gdzie możliwa była produkcja – na południe kraju, gdzie zlokalizowanych było więcej odbiorców tego towaru.

W latach 90. ta metoda grzewcza zyskiwała coraz więcej zwolenników, ponieważ granulowanie drewna zaczęło być postrzegane jako odnawialne, niskoemisyjne paliwo. Ponadto pellet był dostępny w przystępnej cenie, co przyczyniło się do jego popularyzacji.


Czytaj też: Pellet jest ekologiczny? Czy to alternatywa dla węgla?


Polski rynek

Początkowo wydawało się, że pellet w Polsce nie ma świetlanej przyszłości.

– Jeszcze niedawno wydawało się, że ogrzewanie pelletem nie będzie w stanie konkurować z innymi paliwami: droższy od węgla, wymagający więcej obsługi niż gaz czy olej opałowy. Pozostawał paliwem niszowym – mówił w rozmowie z redakcją Magazynu Biomasa Paweł Jarzębowski, prezes firmy Cedrus.

Tak wyglądała sytuacja u schyłku lat 90., kiedy rynek tego paliwa dopiero raczkował. Okazało się jednak, że potencjał produkcyjny kraju w połączeniu z zapotrzebowaniem rynku, otworzyły granulatowi drogę do stania się popularnym ogrzewaniem.

 

Rynek pelletu – nowy numer Magazynu Biomasa:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Zdjęcie: archiwum Magazynu Biomasa

Źródło:  European Pellet Council

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE