Moja historia z pelletem zaczęła się pod koniec lat 90. kiedy w Polsce ten temat dopiero raczkował. Ciężko było uzyskać jakiekolwiek informacje. Brakowało sprawdzonych i niedrogich rozwiązań w zakresie produkcji, a rynek wewnętrzy nie istniał. Dzisiaj sytuacja jest zupełnie inna. W Polsce mamy wielu zarówno dużych, jak i mniejszych producentów pelletu, Polską Radę Pelletu, która integruje i wspiera branżę oraz dynamicznie rozwijający się krajowy rynek sprzedaży.


Reklama

Jeszcze niedawno wydawało się, że ogrzewanie pelletem nie będzie w stanie konkurować z innymi paliwami: droższy od węgla, wymagający więcej obsługi niż gaz czy olej opałowy. Pozostawał paliwem niszowym. Aktualnie warunki zmieniły się diametralnie. Najpierw Covid-Sars-2, a następnie wojna w Ukrainie przyczyniły się do wzrostu kosztów energii i paliw. Pokazuje to, że nie można całkowicie uzależniać się od naturalnych zasobów czy paliw innych krajów. Takie surowce jak gaz ziemny czy ropa są poza naszym zasięgiem. Dzięki temu, że mamy w Polsce potencjał w postaci surowca drzewnego, możemy w jakimś stopniu być niezależni. Pellet, nie dość, że jest cenowo konkurencyjny, to wpisuje się w nasz coraz bardziej ekologiczny rynek. Spełnia wyśrubowane normy i standardy emisyjne.


GDZIE KUPIĆ DOBRY PELLET? SPRAWDŹ NA NASZEJ MAPIE!


Jestem w tej branży od ponad 20 lat. Mogłem obserwować zmieniające się trendy. Bywały lata lepsze i gorsze, ale z całą pewnością mogę powiedzieć, że pellet zawsze się obroni. Oczywiście pod warunkiem, że biznes ten będzie prowadzony w sposób przemyślany i konsekwentny. Cieszy mnie fakt, że wielu naszych klientów zajmuje się produkcją pelletu od lat i cały czas się rozwijają. Cieszy mnie także ilość nowo powstających zakładów produkcyjnych. Dzięki temu i moja firma się rozwija. Cały czas projektujemy i tworzymy nowe urządzenia oraz linie technologiczne w kraju i za granicą, którymi możemy się pochwalić.

Produkcja pelletu wiąże się ze sporym zapotrzebowaniem na energię, zarówno cieplną, jak i elektryczną. Jest to bardzo znaczący czynnik cenotwórczy.

Dlatego zagadnienie, na którym aktualnie się skupiamy to poszukiwanie rozwiązań pozwalających na znaczące obniżenie kosztów. Mamy już w tym spore osiągnięcia. Zdobyta przez nas wiedza i dotychczasowe doświadczenie potwierdziło, że technologia procesów, którą tworzymy, to bardzo dobry kierunek i myślę, że jeszcze długo tak pozostanie.

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Tekst: Paweł Jarzębowski / Prezes zarządu Cedrus Sp. K.
Zdjęcie: Cedrus
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE