Zakład Utylizacyjny w Gdańsku jest jednym z większych przedsiębiorstw zajmujących się zagospodarowywaniem odpadów komunalnych w Polsce.

Reklama
Tekst: Iwona Bolt
Zdjęcie: zut.com.pl

Działając jako Regionalna Instalacja Przetwarzania Odpadów Komunalnych, obsługuje obecnie ponad 500 tys. mieszkańców gminy miasta Gdańsk oraz sąsiednich gmin, m.in. Pruszcz Gdański, Kolbudy czy Żukowo. Całkowita  liczba przetwarzanych odpadów w roku 2017 osiągnęła poziom 270 tys. t. 30 proc. całkowitej masy odpadów stanowią odpady biodegradowalne, których z każdym rokiem przybywa.

Obecnie na terenie Zakładu budowana jest druga, hermetyczna kompostownia, która nie tylko pozwoli zwiększyć  możliwości przerobowe, ale przede wszystkim, ograniczy niedogodności zapachowe dla mieszkańców osiedli  znajdujących się w bliskim sąsiedztwie zakładu.

Od 2014 roku z inicjatywy zarządu przy Zakładzie Utylizacyjnym działa Rada Interesariuszy. W jej skład wchodzą: przedstawiciele mieszkańców, stowarzyszeń lokalnych, Urzędu Miasta Gdańsk, naukowcy, radni Gdańska. To   właśnie z nimi zostały wypracowane postulaty dotyczące pełnej hermetyzacji wszystkich procesów towarzyszących  kompostowni, które ujęto w budowanej obecnie już inwestycji.

– Oddanie do eksploatacji nowej kompostowni będzie miało miejsce już w pierwszej połowie przyszłego roku. Jestem przekonany, że ta inwestycja dzięki odpowiednio zaplanowanej technologii z priorytetami ustawionymi na  ograniczanie uciążliwości zapachowych wpłynie pozytywnie na ocenę odczuć mieszkańców naszego najbliższego  sąsiedztwa – mówi Michał Dzioba, prezes Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku.

To tylko fragment artykułu…

Chcesz wiedzieć więcej? Czytaj najnowszy numer Magazynu Biomasa”!

 

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE