To kolejny krok w zielonej transformacji firmy. Tym razem Centrum Zapachów Henkel w Krefeld w Niemczech całkowicie przestawi swoją produkcję na energię neutralną dla klimatu, wykorzystującą biogaz.
Henkel wykorzystuje biogaz
Od 1956 roku Centrum Zapachów opracowuje i wprowadza innowacje zapachowe dla marek Henkel na całym świecie. W związku z zapowiedzianą transformacją produkcję zasilała będzie energia pochodząca z biogazu. Zmiana zakładająca znaczne zwiększenie wykorzystania zielonej energii w procesach badawczych i produkcyjnych jest jednym z elementów strategii zrównoważonego rozwoju. Korporacja sukcesywnie wdraża ją w swoich działaniach. Światowy lider rynku artykułów chemicznych produkuje detergenty już od 1876 roku i na przestrzeni przeszło 140 lat nieprzerwanej działalności wprowadza innowacje.
Elektrownie wodne i biogaz
Ostatnia dekada przyniosła firmie Henkel zmniejszenie zużycia energii w zakładzie z prawie 3000 MWh. Obecny poziom to około 1600 MWh rocznie. Przyczyniły się do tego realizacja celów zrównoważonego rozwoju i wdrożenie nowych instalacji.
– Niezbędną energię elektryczną pozyskujemy z elektrowni wodnych – ze 100% odnawialnego źródła energii. Od tego miesiąca do ogrzewania naszych budynków i obiektów zamiast gazu ziemnego używamy biogazu o wartości około 800 MWh rocznie – powiedział Marc-Steffen Schiedel.
Ambitna strategia
Aby do 2040 r. osiągnąć swój cel i stać się firmą pozytywną dla klimatu, Henkel realizuje ambitną strategię zrównoważonego rozwoju.
„Długofalowa wizja Henkla zakłada, że do 2040 roku staniemy się przedsiębiorstwem przyjaznym dla klimatu i stymulującym postęp wzdłuż łańcucha wartości, wnosząc tym samym aktywny wkład w ochronę klimatu” – czytamy w komunikacie.
Oto mapa biogazowni rolniczych w Polsce!
Zielona energia
Do 2025 r. światowy gigant rynku detergentów planuje zmniejszyć ślad węglowy o 65%. Umożliwi to poprawa efektywności energetycznej i wykorzystanie energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych.
Jednocześnie firma dąży do tego, aby do 2030 r. 100% energii elektrycznej wykorzystywanej we wszystkich procesach, pochodziło ze źródeł odnawialnych.
„Od 2030 r. chcemy zastąpić ostatnie paliwa kopalne wykorzystywane w naszej produkcji neutralnymi dla klimatu alternatywami, takimi jak biogaz lub gaz uzyskiwany z konwersji CO2. Naszym celem jest również dostarczanie stronom trzecim posiadanych nadwyżek neutralnej energii. W ten sposób unikniemy emisji z naszej własnej działalności, a także umożliwimy innym uniknięcie potencjalnych emisji dzięki wykorzystaniu czystej energii. Zaopatrywanie innych w czystą energię oznacza, że nasze zakłady staną się pozytywne dla klimatu” – podaje firma.
Ważne kroki
W swojej drugiej co do wielkości lokalizacji na świecie w Düsseldorfie Henkel podjął już ważny krok. Produkcja środków do prania i pielęgnacji domu powstają przy użyciu na zielonej energii. Od lipca odnawialne źródła energii pokrywają również zapotrzebowanie na gaz do produkcji produktów płynnych i tabletek do zmywarek.
Jak podaje Bioenergy Insight Magazine, kolejnym kamieniem milowym w historii firmy Henkel będzie przekształcenie energochłonnej produkcji detergentów na biogaz, które dokona się początku 2022 roku.
Magazyn Biomasa – sierpień 2021:
Źródło: Bioenergy Insight Magazine, Henkel
Zdjęcie: Henkel