Jak kilka lat po kryzysie na rynku biomasy wygląda spalanie surowca w energetyce zawodowej? Które instalacje spalają samą biomasę, a które współspalają ją z węglem? Poniższa grafika przygotowana na podstawie deklaracji spółek energetycznych tylko w pewnym stopniu obrazuje sytuację branży, bo biomasa wykorzystywana jest także przez prywatne przedsiębiorstwa energetyczne (Fortum, ZE PAK, Veolia).
Biomasa powoli powraca do łask grup energetycznych, choć nie dzieje się to bez przyczyny. Chodzi przede wszystkim o jak najszybsze osiągnięcie celu OZE. Stąd pojawiły się informacje o planowanym sporym wsparciu dla bloków biomasowych już w 2020 roku. Jak informuje Ministerstwo Klimatu, produkcja energii z biomasy w sektorze elektroenergetycznym w 2022 r. osiągnąć ma wartość 7571 GWh.
Grupy energetyczne a biomasa
Konkurencją na rynku biomasy dla tego sektora może być ciepłownictwo, które doskonale lokuje się w regionach i nie jest obciążone historią złych doświadczeń, jakimi było zrywanie umów i zaniżenie cen, a w konsekwencji degradacja krajowego rynku producenckiego biomasy.
Z nieoficjalnych informacji wynika, że koncerny energetyczne intensywnie poszukują dostawców tego paliwa w kraju, a nawet same planują założenie plantacji roślin energetycznych (!).
Grafikę z opisem znajdziesz poniżej, na str. 18-21:
Całe wydanie znajdziesz też tutaj. Dlatego kliknij!