Gupa Unimot uzyskała pozwolenie na budowę biogazowni rolniczej. To element strategii na lata 2024-2028. Instalacja o mocy zainstalowanej 3 MW będzie zaopatrzona w system oczyszczania biogazu do biometanu.

Reklama

Grupa Unimot S.A. zajmuje się importem paliw ciekłych i gazowych. Oferta spółki jest multienergetyczna, można w niej znaleźć olej napędowy, gaz ziemny, biopaliwa czy energię elektryczną. Nowa inwestycja otworzy kolejną drogę rozwoju.

Zielony gaz do sieci Unimot

Instalacja biometanowa ma powstać w Mdzewie, zlokalizowanym w gminie Strzegowo, w województwie mazowieckim. Jej moc zainstalowana 3 MW pozwoli na produkcję nawet 4 mln m3 biometanu rocznie. Grupa przyłączy instalację do należącej do niej sieci dystrybucyjnej – Unimot System.

– Widzimy przyszłość w biogazowniach, które są już niezwykle popularne u naszych niemieckich sąsiadów. Wierzymy, że Polska również obierze ten kierunek, czemu z pewnością sprzyjałaby odpowiednia legislacja wpierająca tego typu inwestycje – mówi Adam Sikorski, prezes zarządu Unimot.


„Biometan w sieci – duńska droga do sukcesu” – warsztaty podczas 8. Kongresu Biometanu


Substratem do produkcji biometanu mają być odpady rolnicze i organiczne.

– Dla Unimot realizacja inwestycji w biogaz i biometan w Polsce ma szerszy kontekst. Jako jeden z wiodących importerów paliw ciekłych, realizujemy także cele związane ze zmniejszaniem emisji w sektorze paliw transportowych, a biometan – w formie bioCNG i bioLNG – będzie stanowił jedno z najefektywniejszych narzędzi realizacji tych obowiązków. Dzięki tej inwestycji będziemy mogli wykorzystać fakt bycia mulitienergetycznym koncernem i osiągniemy efekt synergii w ramach całej grupy kapitałowej – dodaje Adam Sikorski.

Ostateczna realizacja projektu jest uzależniona od szeregu czynników. Chodzi m.in. o sprzyjające uwarunkowania prawne i zgody korporacyjne. Zakłada się, że projekt zostanie ukończony w drugiej połowie 2027 r.

Zdjęcie: Archiwum Magazynu Biomasa

Źródło: Unimot

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE