Gospodarka obiegu zamkniętego – konieczność czy chwilowy trend? Ten temat będzie podejmowany przez uczestników piątej już edycji konferencji „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju”, która odbędzie się w dniach 11- 13 października 2020 r. na Politechnice Rzeszowskiej im. I. Łukasiewicza.

Termin „gospodarka obiegu zamkniętego”, jest coraz częściej stosowany w teorii i praktyce gospodarczej. Choć stosunkowo nowy, jest efektem dotychczasowych działań podejmowanych na rzecz ekologizacji przemysłu.

Reklama

Jest też podstawą do różnych badań i dalszych przedsięwzięć w zakresie tworzeni ekosystemów przemysłowych, projektowania cyrkularnego, symbiozy przemysłowej, czystego przemysłu, itp. Czy jest efektem chwilowej mody na ekologię czy też koniecznością, bez której nie będziemy mogli przetrwać?

Gospodarka Obiegu Zamkniętego w Europie

Jak podali eksperci opracowujący raport pt. The Circularity Gap Report, gospodarka światowa w roku 2019 była cyrkularna tylko w około 9proc. Niestety, wiele analiz wskazuje, że współczesny rozwój jest związany ze zwiększeniem konsumpcji, bez równoczesnego poszanowania zasobów. Szczególnie tych nieodnawialnych lub trudno odnawialnych. Jak szacuje Eurostat, samowystarczalność Unii Europejskiej w zakresie surowców wynosi około 36,4proc. Równocześnie przeciętny obywatel UE generuje rocznie 486 kg śmieci.  W Polsce jest to 315 kg/per capita – najmniej spośród wszystkich krajów UE. Zdarzają się jednak kraje, takie jak Dania, która generuje 781 kg/per capita. Można ją którą uznać można za kraj pionierski w zakresie ekonomii obiegu zamkniętego. Zatem to nie ilość generowanych śmieci decyduje o ekologiczności, a ich obieg.

Recykling, który jest pierwszym krokiem w kierunku circular economy, wszedł na dobre do kanonu działań podejmowanych przez państwa na rzecz odzyskiwania surowców. W UE wskaźnik recyklingu odpadów komunalnych wynosi 46,4proc., w Polsce jest to 33,8proc.. W przypadku, będących na swoistym cenzurowanym, opakowań plastikowych recykling ich wynosi odpowiednio: 42,4proc. dla Unii Europejskiej i 46,9proc. dla Polski. Możemy jako kraj poszczycić się odzyskiem odpadów budowlanych i rozbiórkowych, gdyż w tym przypadku odzyskujemy około 91proc. wszystkich odpadów, czyli o 2 punkty procentowe więcej niż wynosi średni dla krajów unijnych.

W Unii Europejskiej w przypadku użycia surowców wtórnych, tylko 12,4proc. surowców po ich wykorzystaniu w pierwotnym produkcie trafia do ponownego użycia. Jest to tzw. wskaźnik stawki wejściowej recyklingu po wycofaniu z eksploatacji (EOL-RIR), który mierzy, dla danego surowca, ile jego wkładu do systemu produkcyjnego pochodzi z recyklingu „starego złomu”, tj. złomu z produktów wycofanych z eksploatacji. Wskaźnik cyrkularnego wykorzystania materiałów, który odzwierciedla udział odzyskiwanego materiału zawracanego do gospodarki, w Unii Europejskiej wynosi tylko 11,7proc., w Polsce zaś jest to jedynie 10,2proc.. Oznacza to, że ponad 80proc. materiałów nie jest odzyskiwanych i nie trafia do ponownego użycia.

Takie podejście generuje nie tylko zwiększone wykorzystanie surowców, co jest związane ze wzrostem poziomu konsumpcji, ale także generuje konkretne koszty wytwarzania. Wskazuje się, że obecnie konsumujemy w tempie o 50proc. szybszym niż tempo odnawiania zasobów. Jak przewiduje OECD do roku 2050 globalna konsumpcja zasobów podwoi się. Szacunki autorów opracowania pt. Gospodarka Obiegu Zamkniętego. Biznes i konsument na ścieżce zmiany, wskazują, że tylko do roku 2030 przybędzie około 3 miliardy nowych konsumentów z tzw. dużym potencjałem nabywczym. Na tej podstawie można prognozować, że już w roku 2025 ogólna liczba odpadów wzrośnie o dodatkowe 70proc. Tym samym konieczne jest wdrożenie niezbędnych mechanizmów chroniących zasoby naturalne.

Konferencja w Rzeszowie

Ten temat będzie podejmowany przez uczestników piątej już edycji konferencji „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju”, która odbędzie się w dniach 30 i 31 marca 2020 r. na Politechnice Rzeszowskiej im. I. Łukasiewicza. Organizatorzy konferencji: Instytut Polityki Energetycznej im. I. Łukasiewicza oraz Katedra Ekonomii Wydziału Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej wraz z zaproszonymi gośćmi podejmować będą tematy związane z szeroko rozumianym bezpieczeństwem energetycznym, w tym  polityką energetyczno-klimatyczna, wspólnym rynkiem energii, energetyką odnawialną oraz technologiami czystego powietrza, gospodarką odpadami, transportem niskoemisyjnym, efektywnością energetyczna czy technologiami czystego powietrza.

To tylko niektóre z zagadnień nad którymi debatować będą eksperci, naukowcy, przedstawiciele sektora biznesu i instytucji publicznych. Szeroki dobór tematów związanych z bezpieczeństwem energetycznym pozwala na kompleksowe spojrzenie na podejmowane zagadnienia. Podkreślali to uczestnicy poprzednich edycji konferencji. Ta od samego początku cieszy się uznaną renomą i na stałe zdążyła się już wpisać w kalendarz wydarzeń naukowych. Zwłaszcza tych organizowanych w tematyce bezpieczeństwa energetycznego.

Sponsorem Głównym został: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A., PKN Orlen S.A.

Partner Srebrny: Województwo Podkarpackie, Polskie Sieci Elektroenergetyczne, MPWiK Rzeszów, ML-SYSTEM, Polska Spółka Gazownictwa, Towarowa Giełda Energii, PERN.

Partner Brązowy: Gas-Trading S.A., Asseco Poland, Fundacja Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce.

Patronat medialny udzieliły: Polska Agencja Prasowa Biznes, Interia, TVP Info, TVP3 Rzeszów, Biomasa, BiznesAlert.pl, Centrum Informacji Rynku Energii (cire.pl),  Cng-Lng.pl, Energetyka24, Energetyka, Gazeta Codzienna Nowiny, Gazeta Politechniki, GospodarkaPodkarpacka.pl, Mój Rzeszów, Napędy i Sterowanie, Nowa Energia, Nowiny24, Polskie Radio Rzeszów, Radio Via, Smart-Grids.pl, The Warsaw Institute Review, Trendywenergetyce.pl, Wiadomości Naftowe i Gazownicze, Wydawnictwo Seidel-Przywecki, WysokieNapiecie.pl, Grupa medialna Info, RzeszównaŻywo.pl, Radio Centrum, Miesięcznik Instal, green-news.pl, Euractiv.pl, Biznes i Styl, GlobEnergia, Energia i Recykling, Portal Morski.

Patronat honorowy: Minister Klimatu, Ministerstwo Aktywów Państwowych, Ministerstwo Cyfryzacji, Prezes Urzędu Regulacji Energetyki,  Prezes Głównego Urzędu Statystycznego, Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Narodowa Agencja Poszanowania Energii,  Przewodniczący Komisji Gospodarki i Rozwoju Sejmu RP, Parlamentarny Zespół Energii i Klimatu, Dyrektor Central Europe Energy Partners, Komisja Cyfryzacji Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii, Polskie Towarzystwo Morskiej Energetyki Wiatrowej, Wojewoda Podkarpacki, Marszałek Województwa Podkarpackiego, Prezydent Miasta Rzeszowa oraz Rektor Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza. Patronat: Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

 

Autor: dr Elżbieta Szczygieł, Uniwersytet Pedagogiczny

 

Więcej informacji o konferencji można uzyskać na stronie internetowej: https://www.instytutpe.pl/konferencja2020/

 

 

 

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE