Pomorskie Gniewino należy nie tylko do 100 najbogatszych polskich gmin, ale również do najbardziej świadomych w zakresie ochrony środowiska. Już od 2004 r. pozyskuje ona ciepło z biomasy, korzystając z rozwiązań dostarczonych przez firmę Polytechnik Polska.

Gniewino od lat z powodzeniem realizuje koncepcję gminy przyjaznej mieszkańcom i klimatowi, dbając o pozyskiwanie energii i ciepła w ekologiczny sposób. Co więcej, tamtejsze władze zachęcają lokalne firmy do wdrażania niskoemisyjnych rozwiązań, mimo iż gmina nie zmaga się z problemem smogu czy nieprzyjaznej infrastruktury.

Reklama

Węgiel w odstawkę

Dawniej gniewińską szkołę podstawową zasilała stara kotłownia węglowa o mocy 2,4 MW. Włodarze zdecydowali się na termomodernizację obiektu oraz budowę krytego basenu. Plany te skłoniły Gniewino do poszukiwania nowego, efektywnego i przyjaznego środowisku źródła ciepła.

– Do naszej gminy nie był doprowadzony wówczas gaz – mówi Czesław Dolny, prezes zarządu Gniewińskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego. – Alternatywę stanowiła kotłownia olejowa. Olej jednak kosztował nawet do 70 gr za 1 l, a po wprowadzeniu akcyzy jego cena wzrosła nawet do 1,35 zł za 1 l – podkreśla.

Ratunek w biomasie

Skokowy wzrost cen oleju zmusił Gniewino do poszukiwań innego rozwiązania grzewczego. Najatrakcyjniejszą opcją okazała się kotłownia biomasowa.

– Sumarycznie okazała się ona znacząco tańsza od ogrzewania olejowego i gazowego – tłumaczy Czesław Dolny. – Do dziś jesteśmy bardzo zadowoleni z naszego wyboru. Kotłownia bowiem zaopatruje w ciepło szkołę, basen, gminną halę widowiskowo-sportową, miejscowy ośrodek kultury z biblioteką i salą kinową, a także 3 budynki mieszkalne. Biomasowe kotły w Gniewinie od Polytechnika Polska generują po 600 kW. Co ważne, przez cały okres ich użytkowania w ogrzewanych obiektach nie zabrakło ciepła. – Przez większość czasu korzystamy z jednego kotła. Ten drugi uruchamiany zaledwie na 1 miesiąc w roku w przypadku ostrzejszej zimy. Rozwiązanie od Polytechnika okazało się więc bardzo wydajne. Należy dodać, że w 2004 r. urządzenia tego typu nie były łatwo dostępne, a nie chcieliśmy korzystać z prototypowych lub amatorskich kotłów – zaznacza Czesław Dolny.


Czytaj również inne materiały z magazynu Zielona Gmina. Kliknij!


Kompleksowe podejście

Kotły dostarczone przez Polytechnik Polska doskonale sprawdziły się w Gniewinie i nadal spełniają swoją funkcję. Istotne jest także to, że firma nadal zapewnia specjalistyczny serwis i konserwację zainstalowanych urządzeń, m.in.: w zakresie wymiany szamotu, przepływomierzy, pomp, sterowników i elementów układu hydraulicznego.

– Przy nieustannej eksploatacji kotłów są one mało awaryjne – mówi Zbigniew Walczak, wójt gminy Gniewino. – Prace obejmują standardową konserwację i modernizację urządzeń, przy których możemy liczyć na wsparcie serwisantów. W ciągu roku nieczęsto wyłączamy kotły. Biomasa w Gniewinie pozyskiwana jest lokalnie. Gniewino dysponuje własnymi plantacjami wierzby energetycznej, ale wspiera się też biomasą z przetargów oraz dostawami lokalnych firm, których w powiecie wejherowskim nie brakuje. Co znamienne, cena biomasy w przetargach bywa nawet o 30% niższa od średniej krajowej.

Edukacja kluczem sukcesu

Gniewino można postawić za wzór do naśladowania w zakresie realizacji zielonych inwestycji i konsultacji społecznych. Dlatego lokalna społeczność od wielu lat jest otwarta na rozwiązania proponowane przez samorząd. Warto dodać, że już w latach 70. XX w. powstała tu elektrownia szczytowo-pompowa. Mieszkańcy i przedsiębiorcy na obszarze Gniewina pozostają przychylni OZE, kotłowni biomasowej i pompom ciepła zainstalowanym już w domach sołeckich. Do końca stycznia 2020 r. w gminie powstaną instalacje solarne oraz fotowoltaiczne.


Kontakt w sprawie współpracy z firmą POLYTECHNIK – tel. +48 602 309 698; tel. +48 58 664 63 12


Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj magazyn Zielona GminaW internecie za darmo:

Całe wydanie znajdziesz też tutaj. Dlatego kliknij i sprawdź!

Tekst: Marcin Fajerski
Zdjęcie: Wikipedia
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE