Gdzie warto zamontować panele fotowoltaiczne w stolicy Wielkopolski? Odpowiedzi dostarczy solarna mapa Poznania. Powstała dzięki współpracy Miejskiego Energetyka, Zarządu Geodezji i Katastru Miejskiego GEOPOZ i Politechniki Poznańskiej.
Dzięki mapie solarnej każdy mieszkaniec może określić potencjał swojego budynku w zakresie produkcji energii elektrycznej ze słońca, czyli montażu paneli.
Mapa (dostępna w wersji 2D i 3D) pozwala sprawdzić powierzchnię dachu oraz ilość energii słonecznej padającej na niego w ciągu roku. Znając te wielkości, potencjalny inwestor jest w stanie oszacować opłacalność montażu paneli fotowoltaicznych.
Wszystko, co musisz wiedzieć o fotowoltaice. Kliknij i sprawdź!
Dane wykorzystane do stworzenia mapy uzyskano przy użyciu technologii skaningu laserowego. Na tej podstawie wygenerowano obraz rastrowy, czyli siatkę pikseli, o rozdzielczości 1 metra. W algorytmie uwzględniono zmiany nasłonecznienia na dachach budynków wynikające z naturalnego ukształtowania terenu oraz sąsiadującej roślinności i zabudowań. W przeprowadzonych obliczeniach wzięto pod uwagę również rzeczywiste warunki pogodowe występujące na terenie Poznania i pozorną wędrówkę Słońca po nieboskłonie.
Po określeniu teoretycznej wielkości promieniowania słonecznego, na zebrane dane zostały nałożone ograniczenia. Wykluczyły one np. fragmenty dachu, na których z powodów technicznych bądź ekonomicznych, montaż paneli fotowoltaicznych jest nieuzasadniony. Ostatecznie każdą połać dachu przypisano do jednej z dziesięciu kategorii potencjału energetycznego.
Gdzie warto zamontować panele
Można się z nią zapoznać: wersja 2D lub wersja 3D.
Mapę opracowali specjaliści z Politechniki Poznańskiej i ZGiKM GEOPOZ. Nadzór merytoryczny ze strony Miasta nad jej realizacją sprawował Miejski Energetyk, odpowiedzialny za kreowanie polityki energetycznej Poznania.
Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Zieloną Gminę.W internecie za darmo:
Inne wydania magazynu Zielona Gmina znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i sprawdź!