W naszym kraju jest region, gdzie ponad 82 procent energetycznego zapotrzebowania pokrywa się ze źródeł odnawialnych. To województwo zachodniopomorskie, na terenie którego OZE pozwala wyprodukować około 5 tysięcy gigawatogodzin energii elektrycznej. Do końca września 2021 r. łączna moc instalacji OZE na Pomorzu Zachodnim przekroczyła 2000 MW, co stanowi 18,5 procent mocy zainstalowanej w kraju. To czyni ten region liderem w produkcji zielonej energii.
Pomorze Zachodnie liderem OZE
Pomorze Zachodnie staje się liderem w zakresie produkcji zielonej energii. Na terenie województwa pojawia się coraz więcej wiatraków i farm fotowoltaicznych, przybywa też przydomowych mikroinstalacji.
Zaprezentowane w kwietniu dane pochodzą z najnowszej Karty OZE, czyli Karty charakterystyki energetycznej województwa zachodniopomorskiego w zakresie wykorzystania OZE w produkcji energii elektrycznej i ciepła. Raport przedstawia dane wg stanu na koniec III kwartału 2021 r.
– Pomorze Zachodnie jest liderem ekologii, od lat produkujemy najwięcej zielonej energii w Polsce – mówi marszałek województwa Olgierd Geblewicz. – Mimo wprowadzonych przez rząd ograniczeń dotyczących budowy farm wiatrowych i wyraźnego spowolnienia po 2016 roku, instalacji OZE przybywa. We wrześniu ubiegłego roku łączna moc instalacji przekroczyła 2000 megawatów, co stanowi 18,5 procenta mocy zainstalowanej w kraju – podkreśla Geblewicz.
Podium krajowego rynku zielonej energii
By rozwijać energetykę z odnawialnych źródeł zachodniopomorskie wykorzystuje warunki naturalne, ale również korzysta z dofinansowań, w tym z funduszy unijnych. Na dzień 30 września 2021 r. moc elektryczna instalacji OZE na Pomorzu Zachodnim wynosiła dokładnie 2001 MW. Dwa kolejne województwa, które znalazły się na podium krajowego rynku zielonej energii to Wielkopolska i Kujawsko-Pomorskie. Te regiony odnotowały odpowiednio: 1211 MW i 1161 MW.
Zeszły rok zaowocował w Zachodniopomorskiem powstaniem 21 nowych instalacji, w tym 15 farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 13,7 MW, 5 elektrowni wiatrowych o łącznej mocy 14,8 MW i jednej biogazowni rolniczej o mocy 0,5 MW.
Sprawdź mapę biogazowni rolniczych w Polsce
Kto produkuje najwięcej energii z OZE?
Jak podaje Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego, najwięcej energii z OZE powstaje w powiecie sławieńskim, z mocą zainstalowaną 639,2 MW. Kolejne miejsca zajmują powiaty: kołobrzeski (258,1 MW), kamieński (172,8 MW) i pyrzycki (112 MW). W rankingu gmin – co zrozumiałe – liderują nadmorskie: gmina wiejska Darłowo (258,6 MW), Malechowo (192,4 MW) i Postomino (137,9 MW). Najwięcej prądu i ciepła z biomasy pozyskuje gmina Szczecin, a z fotowoltaiki – gmina miejska Wałcz (15,7 MW).
W 2021 roku utrzymał się bardzo dynamiczny rozwój instalacji fotowoltaicznych. Na Pomorzu Zachodnim osiągnęły one łączną moc 174,8 MW (wzrost o 62 proc.). W całej Polsce fotowoltaika przekroczyła już 4800 MW. A wzrost – rok do roku – wyniósł 59 proc. W Zachodniopomorskiem moc zainstalowanych mikroinstalacji w Szczecinie wyniosła 18,1 MW, powiecie koszalińskim 14,41 MW i polickim 14.40 MW.
Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!
źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego
zdjęcie i grafika: Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE