Gdzie rosło drzewo, z którego zrobiono opakowanie Twojego ulubionego produktu?

certyfikaty pochodzenia produktów

Czy wiesz, gdzie rosło drzewo, z którego zrobiono opakowanie Twojego ulubionego produktu? Certyfikaty pochodzenia towarów mogą dostarczyć takich informacji!

Twórcy opakowań kartonowych coraz częściej korzystają z certyfikatów dokumentujących ekologiczny przebieg łańcucha dostaw. Taka inicjatywa jest coraz bardziej pożądana przez konsumentów.

Produkty wytworzone z certyfikowanych źródeł

Opublikowany w 2022 roku raport „Odpowiedzialny biznes w Polsce” wskazuje, że rosną oczekiwania społeczne wobec odpowiedzialności biznesu za wpływ na otoczenie. Presję społeczeństwa dostrzegają także przedsiębiorcy, dlatego coraz częściej producenci starają się uzyskać certyfikaty świadczące o ekologiczności wytwarzanego produktu.

W branży producentów opakowań z kartonu firmy coraz chętniej korzystają z popularnych poświadczeń PEFC oraz FSC® CoC. Pozwalają na śledzenie pochodzenia surowców wykorzystywanych do produkcji. Dzięki nim wiadomo np. z jakiego drewna wyprodukowano surowiec, gdzie rosło drzewo oraz czy posadzono nową roślinę na jego miejscu.

Rosnąca świadomość społeczna w coraz większym stopniu przyczynia się do zwiększonej odpowiedzialności biznesu za wpływ na środowisko oraz kształtowanie przyszłości. Lasy skupiają około 80% bioróżnorodności ekosystemów lądowych i stanowią źródło utrzymania dla miliardów ludzi.

Niewłaściwe prowadzenie gospodarki leśnej jest realnym zagrożeniem dla populacji dzikich zwierząt, owadów, a w konsekwencji nawet dla ludzi. Wdrażane (przez organizacje nadające ekocertyfikaty) wymogi umożliwiają kontrolę przepływu surowca na każdym etapie łańcucha produkcji, a w efekcie sprzedaż i oznakowanie produktów wytworzonych z certyfikowanych źródeł.


Czytaj również: Wyrok TSUE doprowadzi do paraliżu gospodarki leśnej w

kraju?


Wyliczanie śladu węglowego dla gotowego produktu

Grupa Akomex już wkrótce będzie podawać wielkość śladu węglowego dla każdego wyprodukowanego opakowania.

– Kluczowe staje się promowanie zrównoważonej gospodarki leśnej poprzez niezależną certyfikację. Istotnym zadaniem takich poświadczeń jest wyznaczanie dla przedsiębiorstw odpowiednich norm w zakresie ochrony środowiska. Grupa Akomex od wielu lat korzysta z zatwierdzania ekojakości. Postępowanie zgodnie z wytycznymi certyfikatów PEFC czy FSC® CoC pozwala pozyskiwać drewno oraz pochodne półprodukty bez naruszenia bogactw biologicznych lasów. To ważne, ponieważ nasi klienci pytają o pochodzenie surowca a także dostrzegają ważną rolę producentów w kontekście dbania o środowisko naturalne. Wymogi systemów FSC i PEFC są dla przedsiębiorstw bardzo podobne, choć to konkurujące organizacje – zauważa Aleksandra Robak, Quality and System Director w Grupie Akomex.

W procesie powstawania produktu nie tylko pochodzenie surowca jest ważne, ale również sposób i emisyjność jego wytworzenia. Pojęcie śladu węglowego jest obecnie odmieniane przez wszystkie przypadki.

Tendencje w zachowaniach konsumentów i coraz bardziej świadomych kontrahentów obligują producentów do wdrożenia działań. Ich celem jest ograniczanie emisji gazów cieplarnianych. Grupa Akomex w listopadzie ubiegłego roku zakończyła II etap projektu badawczego, którego celem było obliczenie śladu węglowego.

– W chwili obecnej pracujemy na sfinalizowaniem tematu wyliczenia śladu węglowego dla gotowego produktu. Zebrane dane pozwolą na opracowanie polityki mającej na celu określenie realnego poziomu redukcji emisji śladu węglowego poprzez ciągły rozwój i działania w ramach zrównoważonego rozwoju – podkreśla Aleksandra Robak.

Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

źródło: Informacja prasowa grupy Akomex

This post is also available in: polski