Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uwzględnił skargę Komisji Europejskiej zarzucającej Polsce brak standardów ochrony przyrody przy prowadzeniu gospodarki leśnej oraz brak prawa do zaskarżania planów urządzenia lasów. Zdaniem Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Lasów Państwowych zmiana polskiego prawa zgodnie z wyrokiem TSUE z 2 marca br. doprowadziłaby do paraliżu gospodarki leśnej w całym kraju.

Reklama

Gospodarka leśna a wyrok TSUE

Komisja Europejska wniosła sprawę przeciwko Polsce w lipcu 2021 roku po skardze Pracowni na rzecz Wszystkich Istot, WWF Polska oraz Frank Bold. Organizacje te podkreślają, że wyrok TSUE to wielki sukces dla przyrody i szansa na reformę gospodarki leśnej w Polsce. Zdaniem ekologów orzeczenie TSUE przyspieszy wprowadzenie potrzebnych zmian w polskim prawie i umożliwi obronę rodzimych lasów w polskich sądach.

– Dzięki temu jako społeczeństwo obywatelskie już nigdy nie dopuścimy do wycinek, jakie miały miejsce w Puszczy Białowieskiej wpisanej na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO – czytamy w komentarzu Pracowni na rzecz Wszystkich Istot.

Trybunał orzekł, że podczas prowadzenia gospodarki leśnej w Polsce nie są przestrzegane wymogi ścisłej ochrony gatunkowej roślin i zwierząt. Zdaniem ekologów wprowadzenie przez ustawodawcę w 2017 roku przepisu, że prowadzenie gospodarki leśnej zgodnie z tzw. dobrymi praktykami nie narusza żadnych przepisów dotyczących ochrony przyrody – tak krajowych, jak i unijnych – w praktyce oznaczało pozostawienie zwierząt i drzew w polskich lasach niemal bez ochrony.


Odwiedź z nami fabrykę pelletu!


Ministerstwo i Lasy Państwowe odpierają zarzuty KE

W oficjalnym komunikacie Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Lasów Państwowych czytamy, że zarzut Komisji Europejskiej w sprawie braku standardów ochrony przyrody jest bezprzedmiotowy, gdyż przepisy, które wzbudziły wątpliwość ekologów zostały w zeszłym roku uchylone, a obowiązujące obecnie prawo chroni przyrodę w stopniu wykraczającym poza standardy unijne.

Zdaniem Ministerstwa Klimatu i Środowiska i Lasów Państwowych przed sądami cywilnymi toczą się postepowania dotyczące planów urządzania lasów, a więc także dostęp do sądów jest w Polsce zapewniony. W obecnym stanie prawnym skarżący muszą wiarygodnie uzasadnić swoje pozwy, wskazując jakie realne niebezpieczeństwo dla przyrody niesie ze sobą realizacja przyjętego planu urządzenia lasu. W opinii Ministerstwa i Lasów Państwowych „zmiana polskiego prawa zgodnie z wyrokiem TSUE oznaczałaby możliwość zaskarżania planów bez takiego uzasadnienia, co w praktyce doprowadziłoby do paraliżu gospodarki leśnej w całym kraju i w konsekwencji upadku polskiego przemysłu drzewnego”.

Biomasa w ciepłownictwie i energetyce:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Oprac.: MG

zdjęcie: pixabay

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE