12 listopada br. w Polsce odbyło się spotkanie z francuskimi politykami. Tematem była transformacja energetyczna, dlatego na wierzch wypłynął również temat często pomijany – niewykorzystany potencjał biometanu.

Reklama

Dekarbonizacja sektora energetyki za pomocą OZE i atomu – to te tematy wzięto na tapet podczas spotkania Miłosza Motyki – wiceministra klimatu i środowiska – z dyrektorem generalnym Laurentem Kuenym z francuskiego Ministerstwa Transformacji Energetycznej, Energii i Klimatu.

Zachodnie doświadczenia

Podczas spotkania Miłosz Motyka poskreślał, że Polska ma już pewne osiągnięcia w dążeniach do obniżenia swoich emisji. Stopniowo spada udział węgla w krajowym miksie energetycznym, a równocześnie podejmowane są kolejne inwestycje.

– Zgodnie z założeniami KPEIK, w 2030 r. za produkcję prądu w Polsce będą odpowiadać odnawialne źródła energii w ponad 50%. Inwestycje w nowe technologie jeszcze przyśpieszą ten proces – powiedział wiceminister Miłosz Motyka.


Sprawdź, kto się już zarejestrował na 9. Kongres Biogazu!


W odpowiedzi Laurent Kueny podkreślił znaczenie energetyki jądrowej. To ona jest dla Francji najistotniejszym źródłem dostaw energii, jednocześnie podtrzymującym ceny na stabilnym poziomie.

Francuski dyrektor generalny przypomniał także, że polski potencjał gazów odnawialnych nadal nie został w pełni wykorzystany. Przypomniał o szczególnej roli biometanu, który jest idealną alternatywą dla gazu ziemnego, w pełni wykorzystującą istniejącą już infrastrukturę.

Jeszcze w grudniu 2022 r. Francja dysponowała 514 biometoanowniami. Do końca 2024 r. ma to już być 652 instalacji.

Rynek biogazu i biometanu. Czytaj za darmo w internecie!

Zdjęcie i źródło: gov

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE