Fortum rozważa budowę instalacji do produkcji RDF w Częstochowie. Pierwsza lokalizacja, przy ul. Dojazdowej, nie zyskała akceptacji władz miasta.
Fortum, producent i dystrybutor ciepła oraz wytwórca energii elektrycznej chce inwestować w Częstochowie. Cel to produkcja stałego paliwa alternatywnego (RDF), które będzie służyć wytwarzaniu ciepła i prądu w elektrociepłowni w Zabrzu.
RDF to nowoczesne paliwo pochodzące ze wstępnie przetworzonych odpadów: m.in. zabrudzony papier, tekstylia, opakowania wielomateriałowe. Do jego produkcji nie są wykorzystywane odpady surowcowe i – co ważne – gnijące odpady biologiczne czy kuchenne. W 2018 r. Fortum uruchomiło w Zabrzu nowoczesną elektrociepłownię, która współspala RDF i to tam trafiać ma paliwo z Częstochowy. Zakładane moce produkcyjne zakładu to 100 tys. ton RDF rocznie. Przewidywany ruch pojazdów, które przywiozą materiał do produkcji paliwa, a następnie odbiorą gotowy RDF to 16 ciężarówek na dobę, czyli około jednego pojazdu na godzinę.
Sprawdź, co musisz wiedzieć o biopaliwach. Kliknij i czytaj!
Materiałem do produkcji RDF będą przesortowane, suche odpady pozyskane lokalnie. Wytwarzanie paliwa będzie zautomatyzowane. Nowoczesne zakłady produkcji RDF, takie jak inwestycja rozpatrywana w Częstochowie, projektowane są tak, aby miały jak najmniejszy wpływ na środowisko. W hali jest wytwarzane podciśnienie, które uniemożliwia niekontrolowane wydostanie się powietrza na zewnątrz – musi ono najpierw trafić do filtrów workowych i filtrów z węglem aktywnym, co do minimum ogranicza ryzyko przedostawania się do atmosfery nieprzyjemnych zapachów.
-Ta instalacja wpisuje się w założenia Gospodarki Obiegu Zamkniętego (GOZ), ponieważ znajduje zastosowanie dla odpadów, z których nie można już odzyskać żadnych surowców. Paliwo alternatywne RDF wytworzone w planowanym zakładzie pozwoli wyprodukować ciepło, które trafi do mieszkańców – powiedział Krzysztof Karolczyk, manager do spraw rozwoju projektów Fortum.
Projekt instalacji do produkcji RDF jest w fazie przygotowawczej. Fortum nie podjęło jeszcze decyzji o realizacji tej inwestycji. Poza tym pierwsza lokalizacja przy ulicy Dojazdowej w Częstochowie nie spotkała się z akceptacją władz miasta.
Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:
Całe wydanie znajdziesz też tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!
Źródło: Fortum
Zdjęcie: Fortum Zabrze
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE