Żabka podjęła walkę ze smogiem. Dziś zostanie uruchomiony filtr antysmogowy, który ma oczyścić powietrze w stolicy Wielkopolski. Miejski filtr powietrza to wspólna inicjatywa Żabki i startupów Oxygen City i Airly. Urządzenie znajduje się w centrum Poznania, tuż przy siedzibie firmy.

Filtr antysmogowy

Postawiony przez Żabkę w centrum Poznania filtr ma oczyścić ze smogu przeszło 9 000 000 m3 powietrza w ciągu miesiąca. Jak czytamy w komunikacie firmy, taka ilość powietrza pozwoliłaby wypełnić całą bryłę Stadionu Narodowego aż 9 razy. Filtr to sposób Żabki na walkę ze smogiem i zbilansowanie zanieczyszczeń wprowadzanych poprzez eksploatację własnej floty samochodowej na terenie stolicy Wielkopolski.

Reklama

Współpraca z Oxygen City i Airly

Sieć Żabka w swojej Strategii Odpowiedzialności określiła szereg założeń, mających na celu pozytywny wpływ na otoczenie.  Jednym z założeń jest budowanie partnerstw na rzecz pozytywnego wpływu na środowisko. W tym celu Żabka Polska nawiązała współpracę ze startupami – Oxygen City i Airly. Efekt to zlokalizowany w Poznaniu miejski filtr powietrza wyposażony w sensor mierzący aktualny poziom zanieczyszczenia.

– Jako firma odpowiedzialna społecznie poszukujemy partnerstw, dzięki którym możliwe jest wypełnianie naszych zobowiązań dotyczących zrównoważonego rozwoju. Cieszymy się, że dzięki współpracy z Oxygen i Airly przyczynimy się do poprawy jakości powietrza w stolicy Wielkopolski, zwłaszcza, że filtr został postawiony blisko naszego biura w centrum miasta, obok dworca PKP, gdzie każdego dnia przechodzi kilkadziesiąt tysięcy ludzi  – mówi Anna Grabowska, Wiceprezeska Zarządu ds. Strategii Konsumenckich Grupa Żabka.


Czytaj też: Kawka Bis – dotacje na wymianę „kopciucha” dla mieszkańców Poznania. Ruszył nabór wniosków


“Aby ludziom żyło się lepiej”

-Stworzyliśmy miejski filtr powietrza, ponieważ nie chcemy biernie patrzeć jak zatruwane są polskie miasta. Cieszymy się, że wspólnie z Żabką możemy realizować ten projekt w Poznaniu, po to aby ludziom żyło się lepiej – mówi Krzysztof Baranowski, prezes Oxygen City.

– Jesteśmy partnerem projektu i odpowiadamy za urządzenia do pomiaru oraz prognozowania jakości powietrza w miastach. Będziemy w stanie dokładnie określić poziom zanieczyszczeń, co zapewni urządzeniu Oxygen optymalizację w oczyszczaniu. Dzięki naszym sensorom jakości powietrza oraz aplikacji mobilnej „inaczej widzisz powietrze, którym oddychasz” – mówi Marta Szemraj, Country Manager Airly.

Filtr likwiduje ponad 80% pyłów zawieszonych i zasilany jest energią z OZE

Przy urządzeniu Oxygen miał został zainstalowany sensor, który na bieżąco będzie wskazywał  poziom zanieczyszczenia powietrza pyłami: PM2.5 oraz PM10. Tryb pracy urządzenia Oxygen zostanie zaprogramowany zależnie od stopnia zanieczyszczenia powietrza zbadanego przez czujnik Airly oraz zależnie pory dnia po to, aby zoptymalizować działanie urządzenia umożliwiając oczyszczanie powietrza w sposób najbardziej efektywny.

Filtr służy do skutecznej walki ze smogiem, oczyszczając powietrze z zanieczyszczeń przedostających się do atmosfery. Likwiduje przeszło 80% pyłów zawieszonych PM2,5 i PM10 jak również kurz, pyłki, grzyby, roztocza, bakterie i wirusy. Urządzenie emituje dźwięk o natężeniu poniżej 65 dB, czyli na poziomie głośności ruchu ulicznego, porównywalny także z hałasem związanym z pracą w biurze czy dźwiękiem głośnej rozmowy.  Należy również podkreślić, że stacja filtrująca zasilana jest w całości energią z odnawialnych źródeł. Dodatkowo na filtrze zainstalowane zostaną panele fotowoltaiczne.

 

Rynek biogazu i biometanu – najnowszy numer:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

źródło, zdjęcie: informacja prasowa Żabka

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE