Targi Gospodarki Leśnej, Przemysłu Drzewnego i Ochrony Środowiska EKO LAS to wydarzenie, które od lat pokazuje potencjał branży leśnej i przemysłu drzewnego. To największe leśne SHOW w Polsce, podczas którego można zobaczyć liczne manewry maszyn leśnych. Imprezie towarzyszy również prezentacja sprzętu nowej generacji.

Reklama

W dniach 7-9 września w Mostkach koło Świebodzina, w pięknej, leśnej scenerii, będą miały miejsce największe targi leśne w Polsce. Odwiedzający mogą liczyć na bogatą ekspozycję sprzętu leśnego oraz liczne pokazy maszyn wykorzystywanych do pozyskiwania, zrywki czy wywozu drewna. Dodatkowo podczas wydarzenia zostaną poruszone aktualne zagadnienia ważne dla branży leśnej.

EKO-LAS ponownie w Polsce Zachodniej

Odbywające się raz na dwa lata Targi EKO-LAS to wydarzenie skierowane do właścicieli Zakładów Usług Leśnych oraz ich pracowników, przedstawicieli Lasów Państwowych, rolników i właścicieli lasów prywatnych, pracowników przedsiębiorstw przemysłu drzewnego, przedsiębiorstw komunalnych, energetycznych, budowy dróg i mostów, a także uczniów szkół leśnych. XVI edycja wydarzenia odbędzie ponownie w województwie lubuskim.

– Mając na uwadze rozwój gospodarki leśnej, w tym obszary związane z pozyskiwaniem drewna w Polsce Zachodniej, w tym roku miejscem pokazów maszyn w czasie pracy dla branży leśnej będą ponownie Mostki koło Świebodzina – podkreśla Łukasz Rachubiński, dyrektor projektu.

Znane marki, nowości

Nowości produktowe oraz cenione przez użytkowników marki to główne magnesy przyciągające zwiedzających. Organizatorzy dołożyli starań, by podczas wydarzenia swoją ofertę przedstawili branżowi liderzy reprezentujący topowe marki na rynku leśnym.

– Od wielu miesięcy nasze działania skupione są na tym, by wśród wystawców znalazły się najważniejsze polskie i zagraniczne firmy – tłumaczy Łukasz Rachubiński. – Szerokie działania promocyjne zaowocowały dużym zainteresowaniem ze strony wystawców. Na liście wystawców jest już ponad 100 firm. Jednak zgłoszenia spływają cały czas. Liczmy, że łącznie swoją ofertę zaprezentuje ok. 150 przedsiębiorców. Znacznie przekroczymy frekwencję wśród wystawców jak w 2016 roku – dodaje.

Trzonem wystawcy będą wielkie maszyny m.in. do pozyskiwania, zrywki czy wywozu drewna. Bardzo ciekawie zapowiada się też ekspozycja firm mających w swojej ofercie pojazdy i środki łączności, narzędzia, maszyny i urządzenia dla przemysłu drzewnego i tartacznego, systemy informatyczne i instrumenty pomiarowe.

Najbliższe Targi to także okazja do uzyskania porad z zakresu hodowli i użytkowania lasu, środków ochrony lasu czy nowoczesnej ochrony przeciwpożarowej. Wśród wystawców pojawią się m.in.: FOREX Polska (John Deere), Profesjonalne Maszyny Leśne (Ponsse), Kopa Kamiński (Rottne), Fortech Serwis (EcoLog, Gremo), Bóbr Maszyny Leśne (Logset), Agco (VALTRA), Ośrodek Techniki Leśnej Jarocin, Fao Far, Husqvarna, Agromet (Motoimport), ARCON (Komatsu), MHS SERWIS HYDRAULIKA SIŁOWA, czy RUNFOREST.

– Firmy, które już zgłosiły się do udziału w Targach EKO-LAS zachęcamy również do przesyłania informacji na temat nowości. Naprawdę warto ze znacznym wyprzedzeniem zaprezentować produkty i usługi debiutujące w ofercie. Informacje o zgłoszonych nowościach będą szeroko promowane przed Targami w mediach branżowych, ogólnopolskich i w internecie – pointuje Łukasz Rachubiński.

Dla Młodych Leśników

Kształcenie młodych leśników ma olbrzymie znaczenie w branży leśnej. Organizatorzy dołożyli starań, by przygotować atrakcyjną ofertę dla przedstawicieli szkół, techników i studiów wyższych. Targi EKO-LAS staną się bardzo przyjaznym miejscem dla wszystkich, którzy planują pracować w zawodzie leśnika. Na młodych leśników czekać będzie różnorodna oferta maszyn, ciągników i narzędzi, a także pojazdów do pozyskiwania i transportu drewna. Trzydniowe wydarzenie to również bardzo dobra okazja do spotkań z profesjonalistami z branży, a także możliwość wymiany myśli i doświadczeń. To również najlepszy czas na rozmowy z producentami na temat innowacyjnych technologii w usługach rolno-leśnych oraz możliwość poznania przyszłych pracodawców. Młodzież szkolna oraz studenci kierunków leśnych mogą uczestniczyć również w pokazach wycinki drewna przy użyciu najnowocześniejszych forwarderów i harwesterów.

Kolejna edycja Mistrzostw Polski Operatorów Forwarderów

Wzorem lat ubiegłych, podczas tegorocznej edycji Targów EKO-LAS, będą kontynuowane Mistrzostwa Polski Operatorów Forwarderów. W sobotę, 8 września odbędzie się już trzecia edycja tego znanego w branży wydarzenia. Organizatorami mistrzostw są Wydział Techniki Leśnej na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu, Stowarzyszenie Przedsiębiorców Leśnych oraz Międzynarodowe Targi Poznańskie. W konkursie może wziąć udział każdy profesjonalny operator forwardera. Warunkiem jest jednak dokument potwierdzający przynajmniej roczne doświadczenie w pracy w charakterze operatora tej maszyny. Na zwycięstwo mają szansę zawodnicy, którzy są nie tylko szybcy, ale i bardzo precyzyjni.

– III Mistrzostwa Polski Operatorów Forwarderów to bardzo widowiskowe zawody, które drugiego dnia Targów są magnesem przyciągających odwiedzających. Szczegółowe zasady udziału w tym wydarzeniu przekażemy już wkrótce – podkreśla Łukasz Rachubiński. Organizatorzy spodziewają się około 50 uczestników mistrzostw.

Zawody drwali

Program Targów EKO-LAS wzbogacą również zawody drwali. Ich organizatorem jest Zakład Usług Leśnych ZULAS w Niedźwiedziu. Wydarzenie zapowiada się bardzo wyjątkowo z uwagi na liczbę atrakcji. W programie znajdą się nie tylko zwody drwali, do udziału w których zapraszamy grupy szkolne, ale i zmagania w rzeźbieniu w drewnie.

Bezpłatne bilety dla grup zorganizowanych

Do udziału w Targach EKO-LAS zapraszamy grupy zorganizowane, które mogą liczyć na bezpłatne zaproszenia. Grupę liczącą min. 15 osób wraz z opiekunami można zgłosić przez formularz umieszczony na stronie www.ekolas.mtp.pl do 31 sierpnia. Autokary grup zorganizowanych parkują bezpłatnie na wyznaczonym parkingu.

Godziny otwarcia, bilety wstępu

Targi EKO-LAS to trzydniowa impreza plenerowa. W dwa pierwsze dni (7-8 września) ekspozycja czynna będzie godzinach 10 -17. Trzeciego dnia zakończy się o godz. 16. Bilety można nabyć na miejscu w kasach tuż przed rozpoczęciem wydarzenia pierwszego, drugiego i trzeciego dnia Targów. Cena biletu wynosi 10 zł dla profesjonalistów po wcześniejszej rejestracji lub 15 zł dla pozostałych uczestników.

Więcej informacji na www.ekolas.mtp.pl.
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE