Fabryka Pelletu – pod takim tytułem ukazał się najnowszy numer „Magazynu Biomasa”. Właśnie oddajemy go w Państwa ręce! O czym piszemy tym razem? O pellecie, który wraca do łask!
Pisze Beata Klimczak, redaktor naczelna
Po zamieszaniu wokół pelletu drzewnego i jego cen w poprzednim sezonie grzewczym nie ma już śladu…
Rynek wydaje się wracać do normy, co ma swoje przełożenie na koszty zakupu tego ekologicznego paliwa. Obecnie za tonę certyfikowanego granulatu zapłacić trzeba ok. 1200-1300 zł.
Dzięki stabilizacji cen użytkownicy pelletu nie czują się zagrożeni żadnymi niebezpieczeństwami, jakie dały się we znaki w 2022 roku. Jednak przez ten czas wyraźnie wzrosły koszty funkcjonowania zakładów – od cen energii elektrycznej, utrzymania pracowników, po wydatki produkcyjne jak np. ceny surowca i opakowań.
W tle rynku pelletu pojawił się i wciąż rozgrywa także kryzys branży meblarskiej – zarówno jednego z konkurentów w staraniach o surowiec, jak i dostawcy odpadów produkcyjnych, które z powodzeniem wykorzystywał sektor pelletu.
Forum Pelletu już w czerwcu! Sprawdź szczegóły!
Kolejnym aspektem zmian na rynku jest brak certyfikatu FSC dla drewna z Lasów Państwowych, który zaświadcza o historii produktu wytworzonego z poszanowaniem dla odpowiedzialnej gospodarki leśnej. Jak twierdzi Karolina Tymorek, dyrektor krajowa FSC Polska, klienci nie muszą znać marki danego producenta, ale znają znak FSC, który niesie konkretną wartość.
In plus natomiast zaliczyć możemy wzrost sprzedaży kotłów na biomasę, w tym na pellet, które w rankingu wyprzedziły tak popularne ostatnio pompy ciepła. Zainteresowanie tego typu urządzeniami rośnie także w programie „Czyste Powietrze”. Możemy przypuszczać, że dzięki niemu grono użytkowników pelletu do celów grzewczych systematycznie rośnie.
O wszystkich tych zagadnieniach piszemy na łamach najnowszego wydania „Fabryki Pelletu”, które trzymacie Państwo w rękach. Wiele miejsca w naszym magazynie poświęcamy także innowacjom w samych zakładach produkcyjnych – od nowoczesnych sprzętów po zabezpieczenia przeciwpożarowe – wskazując jak powinna być wyposażona nowoczesna fabryka pelletu.
Zachęcam do lektury!
Wszystkich zainteresowanych najnowszymi trendami w branży zapraszam już dziś na największą w kraju konferencję sektora pelletowego – Forum Pelletu, 10 i 11 czerwca w Gdyni. Ze szczegółami uczestnictwa zapoznać tutaj.
Fabryka Pelletu – o czym piszemy?
- FORUM PELLETU
- Program konferencji
- FORUM BRANŻY
- Czy 2024 rok to nowe otwarcie dla kotłów na biomasę i pellet?
- WYWIAD NUMERU
- SGS – Międzynarodowe doświadczenie przenosimy do Polski
- BRANŻA DRZEWNA
- Kryzys branży meblarskiej pociągnie za sobą pellet?
- Przepisy dotyczące biomasy muszą być uregulowane
- Certyfikat FSC ważny także dla pelletu drzewnego
- NOWOCZESNA FABRYKA PELLETU
- CEDRUS – Klient nie może zostać sam
- FABRYKA PELLETU
- Najczęstsze błędy w produkcji pelletu i jak ich uniknąć
- Nowości w Labora.Energy
- Suszarnie taśmowe skrojone pod biomasę
- Zabezpieczenia przeciwpożarowe w pelleciarni
- WYDARZENIA
- Progetto Fuoco – Rynek odzyskuje równowagę i zaufanie
- BIOMASA W PRAWIE
- Dyrektywa RED III – komu pomoże, komu zaszkodzi?
- RYNEK KOTŁÓW
- „Czyste Powietrze” – koniec z kopciuchami
- Co najmniej trzy miliony kotłów do wymiany!
- Kotły na biomasę wygrywają z pompami ciepła
- PELLET NA ŚWIECIE
- Pellet zmienia kierunki przepływu między rynkami
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj.