Od zeszłego tygodnia naszą rzeczywistością wstrząsa rosyjski atak na Ukrainę. Obywatele Ukrainy już teraz ponoszą konsekwencje tego konfliktu, a trwają dyskusje na temat jak najszybszego powstrzymania ataku.
Przy pełnym wsparciu UE dla Ukrainy w konflikcie z Rosją, wojna ta zagraża dostawom energii z UE, w dużym stopniu uzależnionym od importu rosyjskiego gazu. Ceny energii prawdopodobnie utrzymają trend wzrostowy z ostatnich miesięcy i jeszcze bardziej wpłyną na rachunki za energię europejskich konsumentów.
Komisja Europejska przygotowywała już komunikat na temat bardziej przystępnej, bezpiecznej i zrównoważonej energii, aby zaradzić kryzysowi cen energii. Ostateczna wersja tego komunikatu zostanie opublikowana w przyszłym tygodniu i ma na celu zwiększenie odporności UE poprzez przyspieszenie wdrażania odnawialnych źródeł energii, przy jednoczesnym zapewnieniu przystępności i bezpieczeństwa dostaw energii.
European Biogas Association o sytuacji na Ukrainie
W wersji roboczej tego komunikatu proponuje się między innymi ustanowienie ambicji na poziomie UE, aby wyprodukować 35 mld m3 biogazu i biometanu do 2030 r. Zwraca się również do państw członkowskich o przyjęcie strategii dotyczących gazu ze źródeł odnawialnych, w pełni zgodnych z tym celem.
Przemysł biogazowy i biometanowy jest gotowy do realizacji. W ostatnich latach intensywnie pracowali nad uznaniem kluczowej roli biogazu, a zwłaszcza zrównoważonego biometanu, w transformacji energetycznej. Ten ambitny cel wyznacza jasne ramy prawne, które z pewnością zapewnią długoterminowe inwestycje na rzecz rozwoju zrównoważonego biogazu i biometanu w Europie.
Branże biogazu i biometanu są w pełni zaangażowane w rozwój bardziej zrównoważonej i odpornej Europy, w której rządy prawa przeważają nad rządami siły.
Źródło: EBA
Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!