W Ciechanowie trwa realizacja zakontraktowanej w kwietniu 2021 r. elektrociepłowni na biomasę. Dzięki tej inwestycji miasto odchodzi od użycia węgla w produkcji ciepła, kierując się w stronę odnawialnych źródeł energii. Wykonawcą instalacji jest firma Energika.

Energika – inwestycja w PEC w Ciechanowie

W kwietniu zeszłego roku Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Ciechanowie podpisało umowę z Energiką na realizację inwestycji o wartości 48,7 mln zł. Przedsięwzięcie obejmuje budowę elektrociepłowni z kotłem parowym o mocy 11 MWt i turbiną o mocy 1,1 MWe.

Reklama

Generalny wykonawca – Energika Małgorzata Szamałek, Zbigniew Szamałek Sp.j. to rodzinna firma działająca w branży energetyki cieplnej i zawodowej od ponad 35 lat. Przez ten czas spółka zdobyła zaufanie klientów i ugruntowała swoją pozycję na rynku, o czym świadczy ponad 200 zrealizowanych inwestycji.

Firma jest liderem na rynku pod względem wydajności oferowanych kotłów oraz turbin, a także budowy nowych oraz modernizacji już istniejących kotłowni czy też elektrociepłowni.

 


Czytaj też: Instalacja biomasowa już działa! Ciepło z OZE w Suwałkach


Elektrociepłownia w Ciechanowie

W Ciechanowie Energika realizuje projekt nowej elektrociepłowni z kotłem parowym o mocy 11 MWt i turbiną o mocy 1,1 MWe. Instalacja powstanie na terenie obecnej Centralnej Ciepłowni.

Realizowana inwestycja wpłynie na zminimalizowanie udziału węgla w wytwarzaniu energii cieplnej w Ciechanowie.

Biomasa ogrzewa mieszkańców Suwałk

Dzięki niedawnej realizacji Energiki także mieszkańcy Suwałk mogą cieszyć się ciepłem z odnawialnych źródeł energii. W ubiegłym roku firma sfinalizowała budowę instalacji spalania biomasy w PEC Suwałki, składającej się z dwóch nowych kotłów wodnych o mocy nominalnej 2 x 12,5 MW każdy, zlokalizowanej w odrębnym budynku wraz z instalacją podawania paliwa, instalacją odprowadzenia żużla i popiołu, instalacją oczyszczania spalin, kominem, magazynem paliwa oraz innymi urządzeniami pomocniczymi gwarantującymi kompletność inwestycji.

Głównym założeniem ciepłowni biomasowej, która powstała w Suwałkach było pokrycie zapotrzebowania na ciepło dla klientów PEC na terenie miasta przez co najmniej 2000 godzin w roku. Realizację cechuje wysokosprawna produkcja ciepła, w której zachowano wszelkie standardy ochrony środowiska określone przez aktualne normy.

Magazyn Biomasa. Sprawdź poniżej:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

źródło: Energika

zdjęcia: FB Energika

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE