O decyzję środowiskową dotyczącą budowy instalacji kogeneracji do produkcji energii z przetworzonych odpadów komunalnych MPEC Tarnów ubiegał się od 2017 roku. W końcu 29 grudnia 2023 r. procedury dobiegły końca, co umożliwia rozpoczęcie kolejnego etapu prac nad inwestycją. Czy mieszkańcy mogą wreszcie liczyć na stabilizację cen ciepła?

Reklama

300 000 GJ ciepła z odpadów rocznie

Dla Tarnowa spalarnia odpadów oznacza czystsze powietrze, zrównoważone zagospodarowanie odpadów, ograniczenie zużycia paliw kopalnych, a przede wszystkim stabilizację cen ciepła. Wydana 29 grudnia 2023 r. przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Krakowie decyzja środowiskowa to jeden z kluczowych dokumentów w procesie budowy inwestycji. Z chwilą jej uzyskania MPEC Tarnów może rozpocząć prace związane z opracowaniem programu  funkcjonalno – użytkowego spalarni i dokumentacji przetargowej na budowę.

Tarnowska spalarnia, czyli nowoczesna, bezpieczna dla zdrowia i środowiska elektrociepłownia, w której w kogeneracji produkowane będą ciepło i energia elektryczna ma powstać bezpośrednim sąsiedztwie Elektrociepłowni „Piaskówka”. Rocznie wyprodukuje ona blisko 300 000 GJ ciepła. To ok. 30 % ilości ciepła systemowego zużywanego przez mieszkańców Tarnowa w ciągu roku.

Po uruchomieniu spalarni ponad 30 proc. ciepła docierającego do mieszkań w Tarnowie miałoby powstawać w efekcie spalania odpadów, co z pewnością – biorąc pod uwagę ostatni olbrzymi wzrost cen węgla i gazu – będzie miało pozytywny wpływ na opłaty za ciepło ponoszone przez tarnowian – podkreślił prezydent Roman Ciepiela. 

Inwestycja pozwoli redukcję ilości węgla spalanego dotychczas w Elektrociepłowni „Piaskówka”. Przełoży się to na zmniejszenie emisji pyłów, SO2, NOx i innych substancji do atmosfery i zaprocentuje lepszą jakością powietrza.


Czytaj też: Energia z odpadów oświetli miejskie ulice


Energia z odpadów

Paliwem w tarnowskiej spalarni będzie tzw. paliwo pre-RDF. To produkowane przez mieszkańców Tarnowa, nienadające się do recyklingu, przetworzone odpady komunalne, za których utylizację obecnie mieszkańcy muszą płacić. W przypadku budowy spalarni w Tarnowie – koszty zagospodarowania odpadów pre-RDF znacząco się zmniejszą.  

Odpady przeznaczone jako paliwo do spalarni nie będą składowane, ale zostaną dostarczone bezpośrednio do zakładu. Będą dowożone specjalnie do tego przystosowanymi, szczelnymi samochodami ciężarowymi. Przewidziano 7 transportów pre-RDF dziennie. Budowa instalacji w Tarnowie zaplanowana jest w oparciu o Najlepsze Dostępne Techniki (BAT) zgodnie z wszystkimi restrykcyjnymi wymaganiami emisyjnymi wynikającymi z dyrektyw Unii Europejskiej i polskich przepisów. 

Instalację charakteryzuje niski poziom oddziaływania na otoczenie. Wyklucza się możliwość emisji odorów i innych nieprzyjemnych zapachów. Bezpośrednio z samochodów odpady będą umieszczane w szczelnym bunkrze, w którym panuje podciśnienie – co zapobiega wydostawaniu się zapachów na zewnątrz. Technologia ta stosowana jest we wszystkich nowoczesnych instalacjach termicznej utylizacji odpadów. Wiele z tych instalacji zlokalizowanych jest w centrach miast, w bezpośrednim otoczeniu budynków mieszkalnych – czytamy w komunikacie MPEC Tarnów.

MPEC Tarnów zawarł w marcu 2023 r. z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej umowę. Dzięki porozumieniu do Tarnowa na budowę spalarni  trafi 175 mln zł pożyczki i ponad 70 mln zł dotacji.

Biomasa i paliwa alternatywne

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

źródło: MPEC Tarnów, tarnow.pl

zdjęcie: tarnow.pl

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE