Jest takie miasto w Polsce, gdzie dzięki energii z odpadów pojadą tramwaje, będą działać sygnalizacje świetlne, kamery miejskie, tablice informacyjne, a ulice będą oświetlone. To miasto to Szczecin.

Reklama

Energia z odpadów

2024 będzie kolejnym rokiem współpracy EcoGeneratora i Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego, dzięki której lampy uliczne i sygnalizacje świetlne działały już od 2023 r. zasilane energią wytworzoną w szczecińskiej spalarni odpadów komunalnych.

Zasilanie miejskich jednostek przez EcoGenerator stało się możliwe w 2022 roku, kiedy to Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Sp. z o.o. w Szczecinie uzyskał koncesję na obrót energią elektryczną. Efektem tego było zawarcie umów z Zarządem Dróg i Transportu Miejskiego oraz ze Szczecińskim Parkiem Naukowo-Technologicznym, które zaczęły obowiązywać od 2023 roku.

Nowe podmioty, które w 2024 roku energię elektryczną będą czerpać od EcoGeneratora to Tramwaje Szczecińskie Sp. z o. o. oraz Szczecińskie Przedsiębiorstwo Autobusowe „Klonowica” Sp. z o.o.

Wszystkie te działania realizowane są w ramach programu ENERGIA Miasta Szczecin, którego celem jest dążenie do osiągnięcia samodzielności energetycznej. Planowane miejskie farmy fotowoltaiczne lub inne alternatywne źródła razem z EcoGeneratorem, byłyby w stanie pokryć całkowicie zapotrzebowanie Miasta na prąd i zapewnić Szczecinowi niezależność energetyczną.


Czytaj też: Energia z odpadów zasili szczecińskie tramwaje


EcoGenerator

Szczeciński Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Sp. z o.o., czyli EcoGenerator produkuje energię elektryczną i cieplną w wyniku kontrolowanego spalania odpadów komunalnych, w sposób bezpieczny dla środowiska. Jest to jedna z najnowocześniejszych spalarni w Europie, wykorzystująca tzw. mokry system oczyszczania spalin. EcoGenerator chroni środowisko, ponieważ unieszkodliwia odpady, które zalegałyby na składowiskach odpadów.

W 2022 rok EcoGenerator do termicznego unieszkodliwienia przyjął prawie 176 tys. ton odpadów.

– Dzięki odpadom dostarczonym w 2022 roku EcoGenerator wyprodukował brutto ponad 88,5 tys. MWh energii eklektycznej oraz ponad 737 tys. GJ energii cieplnej – informuje Anna Folkman. – Po odjęciu energii na własne potrzeby zakładu, produkcja energii elektrycznej wyniosła 65,5 tys. MWh oraz 726 tys. GJ energii cieplnej. Wytworzona z odpadów energia elektryczna w 2022 roku trafiła do Krajowej Sieci Elektroenergetycznej a ciepło do Szczecińskiej Energetyki Cieplnej.

Odpady z terenu Gminy Miasto Szczecin, a także ich odbiór na podstawie porozumień zawartych między Gminą i innymi gminami, związkami celowymi gmin, to strumień ok. 70 proc. odpadów, które termicznie unieszkodliwia zakład. Pozostałe 30 proc. odpadów to tzw. odpady pozyskane komercyjnie pochodzące od różnych dostawców. Odpady, które trafiają do EcoGeneratora pochodzą tylko i wyłącznie z terytorium Polski.

Rynek biogazu i biometanu. Czytaj za darmo w internecie!

źródło: wiadomosci.szczecin.eu

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE