Enea, Energa, PGA i Tauron podpisały porozumienie regulujące przekazanie wszystkich swoich aktywów węglowych do nowo powstałej agencji należącej w 100% do Skarbu Państwa. Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE) będzie zarządzała wszystkimi spółkami produkującymi energię elektryczną z węgla, które należały dotychczas do koncernów energetycznych.

NABE zacznie działać od 31 października 2023 r. Przekazanie aktywów do Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego musi nastąpić do 31 grudnia 2023 r.

Reklama

NABE

Agencja ratingowa Fitch opublikowała raport na temat postępów procesu wydzielenia aktywów węglowych z polskich spółek energetycznych. Według Fitcha postęp w projekcie NABE jest pozytywnym czynnikiem dla profilu kredytowego spółek energetycznych.

– Bez powstania NABE nie moglibyśmy myśleć o rozwoju energetyki w Polsce. Nie mówilibyśmy o zaciąganiu kredytów przez spółki energetyczne. Zero czy nisko emisyjność nie istniałyby, ponieważ zgodnie z przepisami unijnymi bylibyśmy odcięci od jakiegokolwiek finasowania. A mówimy o setkach miliardów złotych. Bez tych funduszy, kredytów, pożyczek żadna ze spółek energetycznych nie byłaby w stanie przeprowadzić transformacji energetycznej – podsumowuje Jakub Kowaleczko.


Czytaj również: Kolejna inwestycja ORLENU w farmy wiatrowe


Transformacja polskiej energetyki

Strategiczna koncepcja utworzenia NABE jest kluczowa dla powodzenia procesu transformacji polskiego sektora elektroenergetycznego.

– Powstanie NABE to impuls umożliwiający transformację polskiej energetyki. Dla Enei oznacza to, że będziemy mogli wreszcie występować o finansowanie odnawialnych źródeł energii: farm fotowoltaicznych i wiatrowych, że będziemy mogli inwestować w zeroemisyjne i niskoemisyjne źródła energii. Chcielibyśmy także, by w Enei zaszczepiono formułę małych reaktorów atomowych – wylicza Jakub Kowaleczko, wiceprezes zarządu ds. handlowych Enea.

Przeniesienie aktywów węglowych do NABE zwiększy możliwości pozyskania finansowania, które zostanie przeznaczone na zieloną transformację i realizację planów inwestycyjnych m.in. w obszarze budowy i modernizacji sieci energetycznych niezbędnych do przyłączania nowych klientów, którzy zainwestowali w instalacje fotowoltaiczne i wiatrowe.

Biomasa w ciepłownictwie i energetyce

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

źródło: PAP MediaRoom

zdjęcie: Pixabay

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE