Pod koniec lipca Grupa ORLEN poinformowała o kontrakcie zawartym z firmą EDP Renewables Polska, od której koncern kupi jeszcze w tym roku trzy farmy wiatrowe zlokalizowane w Wielkopolsce. Finalizacja inwestycji sprawi, że ORLEN będzie posiadał 900 MW mocy zainstalowanych w OZE.

Zielona energia dla 240 tys. gospodarstw domowych

Łączna moc będących przedmiotem umowy trzech farm wiatrowych to 142 MW. Uruchomione w 2021 i 2022 roku farmy zlokalizowane w pobliżu miejscowości: Ujazd, Dobrzyca i Dominowo produkują tyle energii, ile rocznie zużywa ok. 240 tys. gospodarstw domowych. 

Reklama

Przejmowane trzy farmy wiatrowe są nie tylko jednymi z najbardziej nowoczesnych w kraju, ale charakteryzują się też świetnym położeniem, zapewniającym wysoką wietrzność, co gwarantuje wysoki stopień wykorzystania mocy zainstalowanych – powiedział Daniel Obajtek.

Cable pooling

Dodatkowym, nieodłącznym elementem transakcji są opcjonalne projekty fotowoltaiczne, które mogą zostać zrealizowane przez sprzedającego w większości na zasadzie cable poolingu, czyli przy wykorzystaniu istniejącego już przyłącza. Dostarczone farmy fotowoltaiczne po ich wybudowaniu będą kolejnym znaczącym powiększeniem mocy wytwórczych OZE Grupy ORLEN nawet o około 159 MW. 

Działania w ramach umowy z EDP Renewables Polska to kolejna inwestycja Grupy ORLEN w odnawialne źródła energii w Wielkopolsce. Działa tam już farma wiatrowa Przykona o mocy ok. 33 MW oraz farma fotowoltaiczna Gryf o mocy ok. 25 MW. W drugiej połowie lipca br. wchodząca w skład Grupy spółka Energa Wytwarzanie podpisała z firmą Greenvolt umowę przedwstępną dotyczącą projektów Opalenica i Sompolno o łącznej moc 59 MW. W planach Energi jest też budowa farm fotowoltaicznych PV Mitra (65 MW) i PV Żuki (2,4 MW).

Rynek Biogazu i Biometanu

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

źródło: ORLEN

zdjęcie: pixabay

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE