Program Ochrony Powietrza zakończył erę pieców węglowych, ale to nie koniec. Obejmie on także zakaz palenia w kominku. Warto wiedzieć, na jakim obszarze i w jakich terminach będzie funkcjonował ten przepis.


Zwiedź z nami bezemisyjną elektrociepłownię Veolia Południe!


Smogowe dni i nie tylko

W kilku polskich miastach przepisy dla kominków okazały się niezwykle rygorystyczne. Zakaz palenia w kominku obowiązuje w nich od 25 kwietnia do końca roku, co sumarycznie stanowi aż 250 dni. Dotyczy to znacznej części województwa mazowieckiego. Wyjątkiem, który znosi ten przepis, pozostaje stosowanie kominka jako jedynego źródła ciepła.

Reklama

Z kolei w Krakowie uchwała antysmogowa już w 2019 r. wprowadziła całkowity zakaz stosowania węgla i drewna w kotłach, piecach i kominkach. Od 1 maja 2024 r. w tym mieście będą dopuszczone wyłącznie urządzenia spełniające wymagania ekoprojektu lub mające sprawność cieplną na poziomie co najmniej 80%.

Wymóg posiadania kominków zgodnych z normami unijnej dyrektywy, czyli tzw. ekoprojektów, od 1 stycznia br. dotyczy także Podkarpacia, Śląska i Mazowsza. Z początkiem 2024 r. obejmie on także województwo kujawsko-pomorskie i małopolskie.


Czytaj też: We Wrocławiu pracują nad metodami oszczędzania energii


Zakaz palenia w kominku na innych obszarach

W większości polskich miastach uchwały antysmogowe stanowią, że zabronione jest palenie w kominkach w dni smogowe. Zakaz obejmuje także urządzenia, które spełniają standardy ekoprojektów. Wyjątkiem jest sytuacja, w której kominek jest głównym źródłem ciepła w domu lub doszło do przerw w dostawie prądu.Biomasa i paliwa alternatywne:

Biomasa i paliwa alternatywne

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Zdjęcie: pixabay

Źródło: Portal Samorządowy

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE