Słoma dla energii – technologie, polityka i innowacje w Danii. To już druga edycja raportu na temat wykorzystania agro biomasy w Danii. Publikacja ukazała się kilka tygodni temu. Zaktualizowano ją o najnowsze informacje dotyczące wykorzystania słomy do celów energetycznych.
Raport ukazał się dzięki współpracy Food & Bio Cluster Denmark, Duńskiego Instytutu Technologicznego (DTI) i Centrum Badań i Technologii Hellas (CERTH).
Słoma dla energii
„Słoma dla energii – technologie, polityka i innowacje w Danii” jest częścią prac wykonanych w ramach projektu AgroBioHeat. Sfinansowany przez UE. Zwraca uwagę na potężne zasoby odnawialnej biomasy dostępne na obszarach wiejskich w Europie, które mogą przyczynić się do szybkiego odejścia od paliw kopalnych.
Dania wykorzystuje nadwyżkę słomy do produkcji energii od ponad 40 lat i jest światowym liderem w tej dziedzinie.
Raport Biogaz w Polsce 2020
Wyślij link na adres:
Jak wskazano w raporcie nie jest to jednak jedyny kraj, w którym ten nadmiar występuje. Co więcej, potwierdzono, że biomasa pochodzenia agro może stanowić część lokalnego zaopatrzenia w paliwo na obszarach, na których jest uprawiana.
Ideą publikacji o wykorzystaniu energetycznym słomy jest przedstawienie modelu wykorzystania biomasy do celów energetycznych w Danii w ten sposób, by inni mogli się na nim wzorować.
Słoma, jak dowodzą naukowcy, jest paliwem neutralnym pod względem emisji dwutlenku węgla. Oznacza to, że podczas jej spalania nie wydziela się więcej dwutlenku węgla (CO2), niż pochłonęła go roślina podczas wzrostu.
Słoma alternatywą dla węgla
Słoma jest bardziej przyjazną dla klimatu alternatywą dla spalania paliw kopalnych – węgla, ropy, gazu ziemnego – do ogrzewania mieszkań, gospodarstw rolnych, szklarni, systemów ciepłowniczych, a nawet do produkcji energii elektrycznej i produktów o wysokiej wartości dodanej – twierdzą autorzy publikacji.
Zwracają także uwagę, że słoma powinna być wykorzystywana lokalnie, ponieważ jest kosztowna w transporcie, co sprawia, że jest ona przydatna na obszarach wiejskich z dużą liczbą gospodarstw i upraw zbóż. Słoma ma pewne właściwości chemiczne, które utrudniają jej spalanie niż drewno. Producenci kotłów od wielu lat pracują nad rozwiązaniem tych problemów. Dzięki temu odpowiednia technologia jest już w pełni rozwinięta.
Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!
Źródło: Bioenergy International
Zdjęcie: pixabay
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE