Funkcjonująca nieprzerwanie od 1975 r. kopalnia Bogdanka opublikowała nową strategię rozwoju firmy, która niezaprzeczalnie opiera się na węglu. Niemniej jednak jednym z istotnych nowych filarów działaności spółki są inwestycje w instalacje OZE.
Opublikowany przez spółkę dokument wytycza kluczowe kierunki rozwoju i transformacji dla Bogdanki. Firma zakłada stworzenie innowacyjnego koncernu multisurowcowego napędzającego zieloną transformację oraz zabezpieczającego rozwój gospodarczy Lubelszczyzny.
5 filarów Bogdanki
Nowa strategia Lubelskiego Węgla Bogdanka opiera się na 5 filarach. Pierwszy z nich to silny węglowy fundament, w ramach którego Bogdanka pozostaje liderem efektywności w wydobyciu węgla do końca istnienia kopalni. Cztery pozostałe to: Koncern Multisurowcowy, Gwarant Zrównoważonej Energii, Zielona Transformacja oraz Przyszłość Lubelszczyzny.
Poprzez utrzymanie wysokiego poziomu produkcji Bogdanka chce wygenerować do 2030 środki, które pozwolą na inwestycje związane z obszarem multisurowcowości. W ciągu najbliższych 8 lat Spółka planuje zainwestować 8,6 mld zł, z czego niemal połowa dotyczyć będzie nowych obszarów działalności.
Czytaj też: Proces odchodzenia od węgla w ciepłownictwie wymaga przyspieszenia
Inwestycje w OZE
– Nasza nowa strategia jest przede wszystkim odpowiedzą na wyzwania, które stawia szeroko pojęta transformacja energetyczna. Chcemy w naturalny sposób wykorzystać to, że jesteśmy liderem efektywności w produkcji węgla. Ten fundament pozwoli nam na sfinansowanie naszych projektów transformacyjnych (…) Poprzez inwestycje w odnawialne źródła energii, Bogdanka stanie się także gwarantem dostaw zrównoważonej energii, zarówno na potrzeby własne, jak i całego regionu (…) – powiedział Kasjan Wyligała prezes zarządu LW Bogdanka.
Fakt, że w tej chwili w Polsce nie ma planów dotyczących inwestycji w nowe jednostki wytwórcze oparte na węglu, wymusza konieczność poszukiwania nowych, pozawęglowych źródeł dochodu dla Bogdanki.
– Biorąc pod uwagę fakt, iż w naszym kraju wciąż ok. 70% energii pochodzi z węgla, należy przyjąć, że tylko odnawialne źródła energii dużej skali mogą spowodować istotną zmianę miksu energetycznego i znaczne obniżenie emisyjności polskiej gospodarki w relatywnie nieodległej perspektywie czasowej. Dlatego też jeden z istotnych nowych filarów rozwoju firmy to inwestycje w instalacje OZE tj.: wiatraki, farmy fotowoltaiczne, magazyny energii, a także w cały łańcuch wartości – od produkcji komponentów, poprzez wytwarzanie energii, magazynowanie energii oraz recykling odpadów z fotowoltaiki i baterii elektrycznych – powiedział Dariusz Dumkiewicz – zastępca prezesa zarządu ds. handlu i inwestycji LW Bogdanka.
Czytaj też: Odmowy przyłączenia do sieci wpłyną na rozwój zielonych paliw w Polsce?
500 MW z OZE do 2030
Zarząd Bogdanki ocenia, że rozwój OZE, w tym obszary związane z produkcją, instalacją oraz recyklingiem komponentów OZE mogą być źródłem dużych przychodów.
– Uważamy, że obszary związane z produkcją, instalacją oraz recyklingiem komponentów OZE wygenerują do 2040 roku blisko 20 mld zł przychodów. Planujemy rozwój OZE w kilku etapach. Niebawem w pobliżu Bogdanki uruchomiona zostanie farma fotowoltaiczna o mocy 3MW, natomiast procesy przetargowe na kolejne 27MW zostały już uruchomione. Naszym celem jest zaspokojenie 10% rocznej konsumpcji energii elektrycznej województwa lubelskiego do 2030 roku – podsumował Dariusz Dumkiewicz.
W nowej strategii Bogdanka planuje budowę instalacji OZE o skali około 500 MW do 2030 roku oraz sprzedaż energii elektrycznej wytworzonej w instalacjach OZE.
Rynek Biogazu i Biometanu
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!
źródło: LW Bogdanka; PAP Biznes
zdjęcie: LW Bogdanka