Fundacja Instrat przygotowała mapę pokazującą, w jakich lokalizacjach i w jakich sektorach w Polsce generowane są największe emisje przemysłowe. Okazuje się, że zaledwie 10 zakładów odpowiada za 65% gazów cieplarnianych uwalnianych do atmosfery.
Najwięcej punktów na mapie zlokalizowanych jest w południowej części kraju.
Te sektory odpowiadają za emisje przemysłowe
Na mapie oznaczono 30 zakładów z największymi emisjami CO2 w 2022 r. działających w przemyśle wytwórczym. Dane potrzebne do stworzenia tego materiału pochodzą z KOBiZE. Wszystkie te przedsiębiorstwa reprezentują zaledwie kilka sektorów. Są to: rafinacja ropy naftowej i produkcja koksu, przemysł chemiczny, metalurgiczny i papierniczy oraz drzewny, a także produkcja cementu, wapna i gipsu.
Rekordzistą na tej liście jest Grupa Orlen, która w samym 2022 r. wyemitowała 11,2 mln t CO2. Biorąc pod uwagę sumaryczne emisje dla całego sektora – produkcja materiałów budowlanych jest w Polsce branżą wytwarzającą ubocznie najwięcej gazów cieplarnianych.
Pierwszy raport „Carbon capture w Polsce” – już wkrótce na rynku
A dekarbonizacja goni…
Analiza wzięła pod uwagę także okres ostatnich 10 lat. Okazuje się, że spośród 5 największych emitentów, żaden nie zmniejszył ilości emitowanego CO2 na przestrzeni tego czasu. Co więcej, przedsiębiorstwa będące dalej na liście zwiększyły swoje emisje nawet o połowę.
Jak ocenia Fundacja Instrat: ustalenie, które sektory są największym obciążeniem środowiska, ułatwia drogę do dekarbonizacji. Pozwala wyznaczyć te obszary, w których działania wymagają szybkiej reakcji i znaczącego wsparcia.
Mapa dostępna jest na stronie Fundacji Instrat.
Biomasa i paliwa alternatywne. Czytaj w internecie
Zdjęcie i źródło: Fundacja Instrat