Jak będzie wyglądało pierwsze elektryczne auto osobowe polskiej produkcji? Dowiemy się tego, gdy rozstrzygnięty zostanie konkurs. Dzisiaj podczas Kongresu Regionów we Wrocławiu pokazano 66 projektów. 27 prac zgłosiły biura projektowe. Autorami 39 projektów są osoby fizyczne.
– Jury konkursu będzie miało z czego wybierać. Efektowność wizualizacji jest dowodem na to, jak wielki potencjał drzemie w polskich projektantach i inżynierach. Chcemy skorzystać z tych atutów na rodzimym rynku – mówił Maciej Kość, prezes ElectroMobility Poland podczas wystąpienia.
Elektryczne auto dla Kowalskiego?
To pierwszy, ale bardzo ważny etap prac nad polskim samochodem elektrycznym. Żeby za kilka lat sprzedać samochód made in Poland, już dziś trzeba dbać, aby produkt wpisywał się w oczekiwania ludzi – uważa Piotr Zaremba, szef projektu Electromobility Poland.
Konkurs ma pokazać, jakiego samochodu chcą kierowcy w naszym kraju. Jakie auto elektryczne ma jeździć po ulicach kraju. Potem przyjdzie czas na prototypy i krótkie serie, które będą poddawane weryfikacji przyszłych użytkowników. Dokładne odzwierciedlenie oczekiwań polskiego konsumenta może być naszym wyróżnikiem na rynku motoryzacyjnym.
Jury Konkursu na pierwsze elektryczne auto będzie obradować w lipcu i sierpniu, a rozstrzygnięcie nastąpi 12 września podczas uroczystej gali. Konkurs wyłoni 5 zwycięskich wizualizacji, na podstawie których powstaną jeżdżące prototypy. Nagrodą jest też 50 tysięcy złotych.
Organizatorem konkursu jest spółka ElectroMobility Poland SA z siedzibą w Warszawie.
– Chcemy stworzyć pojazd dla nowoczesnego, świadomego ekologicznie konsumenta. Będzie to auto miejskie, wpisujące się w trendy motoryzacyjnego rozwoju – informują organizatorzy konkursu. Kryteriami oceny są:
- wartość artystyczna projektu,
- produkowalność – możliwość zbudowania i produkcji,
- ergonomia,
- efektywność energetyczna,
- innowacyjność,
- bezpieczeństwo.
Wszystkie projekty można oglądać na : http://konkurs.emobilitypoland.pl/#aktualnosci .
Aktorka i inżynier wybiorą elektryczne auto
W jury znajdują się między innymi: Anna Dereszowska – aktorka, Rafał Jemielita – dziennikarz prowadzący program Automaniak w TVN Turbo, Tomasz Czopik, jeden z najbardziej doświadczonych i utytułowanych polskich kierowców rajdowych, Katarzyna Frendl – jedna z niewielu dziennikarek motoryzacyjnych w Polsce. W gronie jury jest też profesor nadzwyczajny dr hab. inż. Marcin Ślęzak szef Instytutu Transportu Samochodowego.
źródło:http://www.emobilitypoland.pl/
Na zdjęciu jeden z projektów. Czy to będzie zwycięzca konkursu przekonamy się już we wrześniu. Pojazd nazywa się Lem, czy od nazwiska polskiego pisarza, autora wielu utworów fantastyczno-naukowych? fot.http://www.emobilitypoland.pl/