Przy ulicy Karola Miarki w Mysłowicach powstaje najnowocześniejszy w Polsce ekologiczny budynek wielorodzinny. Oddanych zostanie 29 w pełni wykończonych mieszkań.

Projekt realizowany jest w ramach prowadzonego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) przedsięwzięcia „Budownictwo efektywne energetycznie i procesowo”. Inicjatywa jest finansowana ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Inteligentny Rozwój.

Reklama

Pionierski projekt NCBR

Do pracy nad pionierskim projektem NCBR przystąpił w 2020 r. Ogłoszono konkurs, którego celem było opracowanie ekologicznych rozwiązań związanych z budową szybkich w realizacji i tanich w utrzymaniu obiektów mieszkalnych.

Zgodnie z przyjętymi założeniami, budynki powstają w trzech strumieniach: społecznym, senioralnym i jednorodzinnym. Wykorzystane w nich technologie zostały opracowane przez firmę DMDmodular. Rozwiązania pomogą sprostać problemom mieszkaniowym, a także wymaganiom związanym z ochroną środowiska, wspierając w ten sposób realizację strategii Europejskiego Zielonego Ładu.

Dom senioralny zlokalizowano w Rumii, jednorodzinny we Włocławku, a obiekt o funkcji społecznej w Mysłowicach. Każde z tych trzech miast stało się partnerem strategicznym przedsięwzięcia.

Ekologiczny budynek w Mysłowicach

Główne atuty budynku społecznego w Mysłowicach to:

  • kilkadziesiąt nowoczesnych mieszkań o powierzchni od 45 do 68 m2,
  • szybkie tempo budowy,       
  • innowacyjne, ekologiczne rozwiązania w zakresie konstrukcji, gospodarki wodnej, a także zarządzania energią i materiałami,
  • gwarancja komfortu użytkowania i niskich rachunków dla przyszłych mieszkańców,
  • gotowy model do wykorzystania w innych miejscowościach.

Czytaj również: BioEnergie Park Güstrow jest gotowy do uruchomienia


Z myślą o ludziach i środowisku

Szacuje się, że sektor budownictwa odpowiada za około 40% globalnego zużycia energii oraz 36% emisji gazów cieplarnianych. Dlatego należy dążyć do oszczędzania zasobów oraz zrównoważonej konsumpcji, a także wprowadzania ustandaryzowanych i efektywnych procesów produkcyjnych.

– Właśnie tutaj w Mysłowicach można zobaczyć plusenergetyczny budynek społeczny. Opracowany w innowacyjnej technologii modułów 3D obiekt będzie produkował z odnawialnych źródeł więcej energii, niż zużywa na wszystkie potrzeby mieszkańców. Budynek wykonano w dużym stopniu z surowców wtórnych, przy dążeniu do maksymalnego zredukowania emisji dwutlenku węgla podczas wytwarzania materiałów budowlanych – powiedział Wojciech Racięcki, dyrektor Działu Rozwoju Innowacyjnych Metod Zarządzania Programami w NCBR.

Technologia modułowa 3D

Każdy z 56 modułów, które składają się na kubaturę obiektu, wykonano w fabryce. W pełni wykończone elementy przetransportowano na plac budowy, a następnie złożono. Dzięki takiemu rozwiązaniu znacząco skrócono nie tylko czas pracy, ale również zminimalizowano ryzyko związane z przestojami spowodowanymi kolejnością wykonania zadań przez poszczególne ekipy specjalistów czy utrzymywaniem się niesprzyjających warunków pogodowych.

– Stworzyliśmy obiekt, w którym zastosowano szereg ekologicznych rozwiązań. Dzięki temu budynek pozwala na oszczędną budowę i charakteryzuje się niskimi kosztami eksploatacji, wysokim komfortem użytkowania, a zastosowana technologia modułowa 3D pozwala na realizację w pełni wykończonego i wyposażonego obiektu w zaledwie cztery miesiące – powiedziała Ewelina Woźniak-Szpakiewicz, prezes zarządu spółki DMDmodular.


Czytaj również: Największa elektrownia fotowoltaiczna w Europie jest w Niemczech


Podniesienie standardu mieszkań socjalnych

Miasto zyska obiekt, w którym znajdują się m.in.: innowacyjne centrale wentylacyjne z odzyskiem wilgoci, system ogrzewania i chłodzenia sufitowego, magazyn energii cieplnej, panele fotowoltaiczne i kolektory solarne oraz system odzysku wody opadowej z dachu.

Konstruktorzy budynku nie mają wątpliwości, że jest to gotowy model do wykorzystania w różnych lokalizacjach w Polsce. Pozwoli na podniesienie standardu dotychczas funkcjonującego w zasobie mieszkań socjalnych.

Biomasa w ciepłownictwie i energetyce

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

źródło i zdjęcie: NCBR

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE