Zakończono właśnie prace adaptacyjne i montażowe w największej w Niemczech zintegrowanej instalacji bio-LNG ze skraplaniem bio-CO2 – BioEnergie Park Güstrow w Meklemburgii-Pomorzu Przednim. Zespół EnviTec Biogas jest teraz gotowy do uruchomienia instalacji.

Biometan i bio-CO2

– Teraz, gdy ostatni element – zbiornik LCO2 o pojemności 300 000 litrów wykonany ze stali ciśnieniowej – został zintegrowany, możemy rozpocząć fazę testów z nowo zainstalowanymi komponentami instalacji – mówi Frank Hinken, dyrektor zarządzający EnviTec Bioenergie Güstrow GmbH.

Surowy biogaz produkowany w BioEnergie Park Güstrow jest uszlachetniany do jakości gazu ziemnego za pomocą innowacyjnego procesu uszlachetniania gazu EnviThan. Wzbogacony w CO2 permeat z procesu oczyszczania gazu zawiera bardzo małą ilość metanu i jest przekazywany do instalacji skraplania CO2 (zakład LCO2) w celu dalszej obróbki. Służy do produkcji ciekłego dwutlenku węgla.

Reklama

Biogaz i biometan w Polsce 2023. Raport do pobrania za darmo


Przechwytywanie CO2

– Wytworzony bio-CO2 może być wykorzystywany na przykład w sektorach produkcji żywności i napojów lub w szklarniach – wyjaśnia Hinken.

Powstający podczas skraplania CO2 gaz odlotowy, który zawiera inne nieskraplające się gazy, takie jak azot, tlen i wodór oraz metan, trafia do elektrociepłowni na miejscu, gdzie jest wykorzystywany do produkcji energii wykorzystywanej na własny użytek.

– Dzięki tej aktywnej gospodarce o obiegu zamkniętym wnosimy ważny wkład w większą ekologię sektora transportu – podkreśla Jürgen Tenbrink, dyrektor ds. technologii w firmie EnviTec Biogas AG z siedzibą w Lohne i Saerbeck.

Po uruchomieniu, które ma nastąpić późnym latem tego roku, zakład będzie codziennie produkował 25 000 kg bio-LNG dla ciężkich pojazdów transportowych. Zapewni to ekologiczne paliwo na przejazd ponad 50 000 000 kilometrów ciężarówkami rocznie. Jednocześnie skraplaniu biometanu towarzyszy skraplanie dwutlenku węgla w procesie oczyszczania gazów. Ciekły dwutlenek węgla, wytwarzany w ilości 15 000 ton metrycznych rocznie, zastępuje dwutlenek węgla pochodzenia kopalnego, znacznie poprawiając ślad węglowy zakładu.


Czytaj też: Ukraiński biometan będzie eksportowany do całej Europy. Georgii Geletukha o budowaniu rynku w warunkach wojny


Informacje – EnviTec BioEnergie Güstrow GmbH

  • Uruchomienie największej biogazowni w Niemczech, wybudowanej przez EnviTec Biogas, miało miejsce w 2009 roku.
  • Zakup i przeniesienie na własność EnviTec Own Investment odbyło się w 2021 roku.
  • Celem modernizacji jest umożliwienie produkcji 9600 ton metrycznych bio-LNG i 15 000 ton metrycznych bio-LCO2 rocznie do późnego lata 2023 r.
  • Wcześniej jednostka uszlachetniania biogazu o mocy 500 GWh dostarczała biometan do sieci gazu ziemnego o ciśnieniu 25 barów. Były operator potrzebował do tego około 400 000 ton metrycznych substratu. Była to głównie kiszonka kukurydziana, ale obejmowała również kiszonkę z całych roślin, zboża i kiszonkę z trawy.
  • Zgodnie z nową koncepcją operacyjną wkład zostanie zmniejszony do 150 000 ton metrycznych rocznie, składających się głównie z pozostałości rolniczych. Dodatkowe jednostki kogeneracyjne zostaną „zadokowane”, aby dostarczyć 3,1 MWel energii na potrzeby własne elektrowni. Odpowiednio dostosowano również pojemność magazynowania pofermentu.
  • Przekształcenie zakładu w Güstrow wymagało inwestycji w instalację skraplania CO2 i instalację LNG do skraplania biometanu, a także szeroko zakrojonej reinwestycji w elementy takie jak nowe dachy i mieszadła o wartości ponad 50 mln euro.

Rynek Biogazu i Biometanu

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Zdjęcie: archiwum Magazynu Biomasa

Źródło: EnviTec Biogas

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE