Biorąc pod uwagę fakt rosnącego zapotrzebowania na pellet drzewny w Europie i na świecie można stwierdzić, że jego produkcja również i w Polsce nadal będzie wzrastać w najbliższych kilku latach. Efektem tego będzie nie tylko większy popyt i świadomość ekologiczna społeczeństw, ale przede wszystkim rozwój pelletowego rynku lokalnego w naszym kraju.
GDZIE KUPIĆ DOBRY PELLET? SPRAWDŹ NA NASZEJ MAPIE!
Branża pelletu w Polsce
Polska, podobnie jak inne kraje produkujące pellet, zmaga się z problemem dostępności surowca ze względu na utrudniony w ostatnim czasie zakup drewna okrągłego przez tartaki, stąd mniej dostępnej pozostałości poprodukcyjnej w postaci trociny czy zrębki, które to są wykorzystywane również do produkcji m.in. płyt, czy spalane przez energetykę zawodową. Należy także dodać, że wraz z początkiem sezonu grzewczego zjawisko smogu znowu jest problemem większości polskich miast.
To wszystko przyczynia się do zmiany myślenia nt. wykorzystania paliw stałych coraz większej ilości Polaków, a obligatoryjna wymiana kotłów na te 5. klasy, wpływa na zwiększenie popytu na pellet drzewny na rynku lokalnym. Mimo wprowadzania tzw. uchwał antysmogowych przez poszczególne województwa, Polska nadal jest krajem o jednym z najwyższych stopni zanieczyszczenia powietrza. Aż 87% węgla stosowanego w Unii Europejskiej do ogrzewania domów jest zużywane w naszym kraju. Z drugiej zaś strony jesteśmy jednym z liderów w produkcji ekologicznego biopaliwa, jakim jest pellet drzewny.
Branża pelletu w Europie
Zgodnie z najnowszym raportem opublikowanym przez Europejską Radę Pelletu (European Pellet Council – EPC), Polska wymieniana jest w czołówce producentów pelletu drzewnego z szacowanym wynikiem 1,5 mln ton w roku 2020. Największym producentem pelletu z certyfikatem ENplus® w 2019-2020 są Niemcy produkując łącznie ponad 2,7 mln ton, Austria klasuje się na drugim miejscu, tuż przed Rosją. Polska zajęła czwarte miejsce w rankingu krajów produkujących najwięcej certyfikowanego pelletu drzewnego ENplus®, wyprzedając m.in. Francję i Hiszpanię. Oprócz Francji wszystkie kraje w pierwszej piątce, w porównaniu z poprzednim rokiem 2020, zwiększyły produkcję pelletu, jednak największy przyrost certyfikowanych firm w ciągu ostatniego roku odnotowano w Polsce, co świadczy o rosnącym potencjale produkcyjnym naszego kraju. Dla przykładu, w latach 2017-2018 odnotowano w Polsce wzrost produkcji granulatu o 18%. Co więcej, w analogicznym okresie Europa odnotowała ponad 10% wzrost na pellet, osiągając 20,3 mln ton produkcji tego biopaliwa.
To tylko fragment artykułu. Cały przeczytasz w Magazynie Biomasa. Sprawdź poniżej:
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!