W Europie i na świecie rośnie zapotrzebowanie na pellet drzewny. Można więc stwierdzić, że jego produkcja również i w Polsce nadal będzie wzrastać w najbliższych latach. Efektem tego będzie nie tylko większy popyt i świadomość ekologiczna społeczeństw. Ale przede wszystkim rozwój pelletowego rynku lokalnego w naszym kraju.

W raportach publikowanych przez European Pellet Council (Europejska Rada Pelletu – EPC) Polska wymieniana jest w czołówce producentów pelletu drzewnego. Obok Belgii, Finlandii czy Węgier. Nie pozostajemy też w tyle jeśli chodzi o liczbę nowych zakładów produkcyjnych. I firm handlowych, certyfikowanych w systemach jakości wg schematów ENplus®/DINplus. Tych ostatnich od grudnia 2017 r. do stycznia 2021 r. przybyło aż 60, co wpłynęło na wzrost ogólnej produkcji krajowej.

Reklama

Czytaj więcej na ten temat: Rośnie produkcja pelletu z certyfikatem ENplus®

Wzrost popularności paliw z biomasy wynika nie tylko z większej dbałości o środowisko, ale i z oszczędności. Dziś jednak większość produkcji wciąż przeznaczana jest na eksport. Mowa o krajach, które już w latach 80. zajęły się produkcją zielonej energii na skalę przemysłową (Szwecja, Dania). I wcześniej od nas zaczęły zmniejszać emisję CO2 oraz zużycie paliw płynnych.

Dynamika rozwoju branży pelletu

Rok 2019 w polskiej branży pelletu drzewnego przypominał rok 2018. Czyli cechowało go rosnące zapotrzebowanie na pellet – głównie na eksport do Włoch i Danii. W 2018 r. część producentów miała problemy z pozyskaniem surowca i ta sytuacja powtórzyła się w 2019 r. Ciepła zima w latach 2019/2020 zmusiła przedsiębiorców do wstrzymania produkcji pomimo uruchomienia nowych jednostek produkcyjnych. Jednak polska branża produkcji pelletu drzewnego nie pozostaje w tyle za europejskimi liderami. Nadal odnotowujemy wzrosty produkcji granulatu, które wynikają przede wszystkim z nowych, średniej wielkości (do 10 tys. ton/rok) jednostek produkcyjnych. Wśród nich większość decyduje się na uzyskanie certyfikatu potwierdzającego powtarzalność parametrów pelletu w klasie jakości A1 czy A2 tj. certyfikatów ENplus®/ DINplus.


WSZYSTKO, CO MUSISZ WIEDZIEĆ O PELLECIE


Od stycznia 2020 do końca lutego 2021 r. odnotowano kolejne kilkanaście nowych podmiotów na liście certyfikowanych producentów i firm handlowych – obecnie to 60 producentów i 45 firm handlowych z certyfikatem ENplus®.Zużycie pelletu w Polsce stale rośnie. Dotacje rządowe i samorządowe na wymianę starych instalacji grzewczych spowodowały wzrost liczby nowych, ekologicznych urządzeń, co przełożyło się na wzrost zużycia pelletu. Efekt tych dopłat (m.in. w ramach programu „Czyste Powietrze”) będzie odczuwalny przez wiele lat. Pod względem sprzedaży detalicznej polski rynek staje się coraz bardziej chłonny, lecz jest to długotrwały proces. Wpływa na to chociażby wysoka stawka VAT na pellet (23%). Dla porównania, w krajach Europy Zachodniej, jest ona preferencyjna – na poziomie ok. 10%. Niemniej cena pelletu i tak pozostaje konkurencyjna cenowo w porównaniu np. do ekogroszku. Co istotne producenci przykładają coraz większą wagę do jakości swoich produktów i je certyfikują, na co uwagę zwracają coraz bardziej świadomi klienci.

Na wzrost sprzedaży detalicznej pelletu mają także wpływ producenci kotłów, które są coraz nowocześniejsze, samoobsługowe i przede wszystkim – łatwo dostępne. Wszystkie te czynniki mają ogromne znaczenie dla rozwoju całej branży, co w perspektywie najbliższych lat powinno stać się jeszcze bardziej zauważalne. Tym samym wybór OZE może w szerszej perspektywie przyczynić się do wzrostu ekonomicznego całego kraju.

Branża na świecie

Pellet drzewny na świecie w czasach COVID-19 Branża pelletu drzewnego co jakiś czas boryka się z napięciami rynkowymi spowodowanymi wahaniami popytu i podaży, a w 2020 r. dotknęła ją także pandemia COVID-19, co wywołało ogromne obawy co do przyszłości rynku. Na szczęście okazało się, że sektor biopaliw stałych – głównie lokalny, zrównoważony i niedrogi przemysł, jest również bardzo odporny. Epidemia koronawirusa nie miała dramatycznych skutków dla branży pelletu. Dzięki zautomatyzowanemu charakterowi produkcji pelletu drzewnego, przemysł był w stanie kontynuować działalność, przy zachowaniu niezbędnych środków bezpieczeństwa.

Podsumowując, branża pelletu drzewnego nadal przyczynia się do przetrwania lokalnych rynków, w przeciwieństwie do innych sektorów, w których ich działalność spadała lub ustała.

To tylko fragment artykułu. Cały przeczytasz w Magazynie Biomasa. Sprawdź poniżej:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE