Drzewo tlenowe oxytree doczekało się w ostatnim okresie wielu artykułów naukowych i popularno-naukowych. Pierwsze informacje o tym drzewie pojawiły się w Polsce w 2015 roku. Według danych z firmy Oxytree Solutions Poland Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu, w okresie dwóch lat sprzedano na terenie Polski ponad 300 tys. sadzonek oxytree, co przeliczając na powierzchnię, stanowi ok. 600 ha.
Tekst: dr inż. Janusz Lisowski, mgr Henryk Porwisiak / Katedra Agronomii Wyższa Szkoła Agrobiznesu w Łomży
Zdjęcie: archiwum Janusza Lisowskiego
Oxytree to drzewo wyhodowane przez hiszpańskich uczonych na Uniwersytecie Castilla-La-Mancha. Roślina ta jest mieszańcem międzygatunkowym Paulownia elongate i Paulownia fortunei. Rozmnażana jest tylko metodą in vitro, a w 2011 została wpisana do Wspólnotowego Urzędu Ochrony Odmian Roślin (CPVO).
W październiku 2015 roku na polu doświadczalnym Wyższej Szkoły Agrobiznesu w Łomży w wyniku rozmów z ówczesnym Zarządem Spółki Carbon Solutions Poland a przedstawicielami uczelni upoważnionymi przez rektora WSA Łomża założone zostało doświadczenie na pow. 400 m2 .
Celem było zbadanie wzrostu i cech biometrycznych, przezimowania w pierwszym i kolejnych latach wegetacji, jak również przeprowadzenie analizy składu makro- i mikropierwiastków w liściach, sprawdzenie ciepła spalania, wartości opałowej, a także określenie procentowej ilości popiołu w wyniku spalania i zawartość siarki.
Drzewo tlenowe oxytree w opinii naukowców
Materiał do opracowania pochodzi nie tylko z poletek doświadczalnych o powierzchni 400 m2 zlokalizowanych przy Wyższej Szkole Agrobiznesu w Łomży (53°10’N 22°05’E), ale również z dwóch innych plantacji o łącznej powierzchni 2 ha znajdujących się na terenie gminy Rzekuń w województwie mazowieckim.
Doświadczenie na uczelni założono na glebie płowej właściwej wytworzonej z piasków zwałowych zaliczanej do kompleksu żytniego dobrego, klasy bonitacyjnej IVa o odczynie bardzo kwaśnym (pH = 4,02). Gleba charakteryzowała się wysoką zawartością w fosfor, średnią zawartością w potas i niską zawartością magnezu.
Zawartość substancji organicznej wynosiła 1,51 proc. Plantacje towarowe założono na glebie bielicowej słabo i silnie zbielicowanej wytworzonej z piasku luźnego lekko gliniastego i mocno gliniastego. Gleby te zaliczono do kompleksu 4–6 klasy bonitacyjnej IVb i VI.
Cały artykuł Drzewo tlenowe oxytree w drugim okresie wegetacji
przeczytasz w styczniowym numerze Magazynu Biomasa
Zamów prenumeratę Magazynu Biomasa! Wypełnij formularz poniżej – my zajmiemy się resztą!
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE