Jacek Rutkowski z Forest Consulting Center Sp. z o.o. Leśne Centrum Kształcenia Ustawicznego opowiada o tym, jakie szanse ma dzisiaj biomasa leśna.

Reklama
Tekst: Rafał Wąsowicz
Zdjęcie: pixabay.com

Jak z perspektywy państwa firmy rozwija się rynek biomasy leśnej w Polsce?

Jacek Rutkowski: Swojego czasu (ok. 3–4 lat temu) organizowaliśmy cykliczne szkolenia pod prowokacyjnym  tytułem „Jak zarobić na biomasie?”. Warsztaty te cieszyły się zainteresowaniem, udało nam się przeprowadzić kilka takich spotkań, w których to kursantami byli głównie właściciele przedsiębiorstw leśnych. Od tego czasu szkolenia  biomasowe nie są realizowane, gdyż według naszej wiedzy sektor usług leśnych stracił zainteresowanie tematem  pozyskiwania biomasy m.in. z pozostałości pozrębowych.

Co jest tego przyczyną?

Jacek Rutkowski: Zrębka leśna już nie jest taka sama. Przyczyny takiego stanu rzeczy dopatrujemy w ekonomii oraz w polityce Lasów  Państwowych. Prace te są zupełnie nieopłacalne. Właściciel firmy musi zaangażować odpowiedni sprzęt (najczęściej  forwarder), wyznaczyć ludzi, których ostatnimi czasu do pracy w lesie brakuje i wykonać zadanie z natury wątpliwie  opłacalne.

Zarządca terenu, przykładowo Lasy Państwowe, z powierzchni, na której zakończyło się pozyskanie drewna, chce jak  najwięcej „wycisnąć”.

Co to oznacza w praktyce?

Jacek Rutkowski: Po opuszczeniu powierzchni przez wielooperacyjne maszyny, na taki teren wpuszczani są tzw. samowyrobnicy, którzy wycinają i zabierają z pozostałości pozrębowych wartościowszy surowiec. Pozostaje mnóstwo igliwia i praktycznie  ubogie energetycznie pozostałości.

Ich uprzątnięcie nie jest odpowiednio finansowane, dlatego zostaje na  powierzchni do ponownego odnowienia. Przedsiębiorca leśny, który, jak zawsze mawiał nieżyjący już dr Józef  Grodecki (założyciel firmy LASTECH oraz współtwórca FCC), winien mieć przede wszystkim dobrze zaostrzony ołówek, aby każde inwestycje i zlecenia były uprzednio odpowiednio skalkulowane.

 

To tylko fragment rozmowy…
Całą przeczytasz w najnowszym numerze Magazynu Biomasa”!
CZYTAJ ZA DARMO:

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE