Sytuacja klimatyczna wymusza na nas poszukiwanie nowych i optymalizację istniejących rozwiązań energetycznych. Szansą w tym obszarze jest rozwój OZE, a innowatorów nie brakuje. Finał programu grantowego SOFIA wyłonił najlepsze pomysły, które mogą realnie wpłynąć na nasze życie.

Program SOFIA

Firma ONDE SA już po raz drugi uruchomiła program grantowy dla innowatorów z sektora odnawialnych źródeł energii w ramach inicjatywy ONDE Flow. Do programu SOFIA (Science Onde Flow Innovation Academy) wpłynęło w tym roku ponad 4 razy więcej zgłoszeń niż w poprzedniej edycji. Wśród patronów i partnerów inicjatywy znalazły się tak znaczące firmy, jak ZPUE, Energy 5, a także jednostki uniwersytecko-naukowe i stowarzyszenia.

Reklama

Każdy uczestnik miał szansę aplikować w jednej z 5 kategorii i zdobyć grant na rozwój pomysłu:

  1. Nowe rozwiązanie w obszarze utrzymania i eksploatacji OZE
  2. Nowoczesne systemy sterowania i nadzoru dla OZE
  3. Układ wyprowadzenia mocy w instalacjach hybrydowych
  4. Dzika karta OZE
  5. Cykl życia OZE

Czytaj też: „Przyszłość fotowoltaiki to budynki wielorodzinne”. Pierwszy zbiorowy prosument już działa


4 zwycięskie projekty OZE

Komisja programowa ostatecznie wyłoniła 4 projekty, które mogą znacząco przyczynić się do rozwoju odnawialnych źródle energii w Polsce. Dwa z nich objęte są wsparciem finansowym ONDE SA, a dwa pozostałe granty ufundowali Patroni inicjatywy — firmy ZPUE i Energy5.

Projekty objęte wsparciem ONDE SA:

  1. Michał Stopel  (kategoria Nowe rozwiązania w obszarze utrzymania i eksploatacji OZE) — Zastosowanie algorytmu sztucznej inteligencji do analizy stanu turbin wiatrowych z użyciem bezzałogowych statków powietrznych
  2.  (kategoria Cykl życia OZE— Wykorzystanie potencjału energetycznego odpadowych tworzyw sztucznych w recyklingu chemicznym

Projekty objęte wsparciem Patronów:

  1. (kategoria Cykl życia OZE) — Ocena śladu węglowego za pomocą znormalizowanej metody IPCC jako narzędzie skutecznej kontroli cyklu istnienia elektrowni fotowoltaicznej. (Patron: ZPUE)
  •  (kategoria Dzika karta OZE) — Analiza możliwości stworzenia konstrukcji w formie trackera solarnego dla pływającej instalacji fotowoltaicznej. (Patron: Energy5)

Finaliści programu grantowego otrzymają wsparcie finansowe, które pozwoli im np. na zainwestowanie w prototyp przedstawionego projektu. To jednak nie wszystkie korzyści. Ogromną szansą dla uczestników jest możliwość przedstawienia swojego pomysłu nie tylko wąskiemu gronu ekspertów, ale także opinii publicznej.

Rynek Biogazu i Biometanu

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

źródło: ONDE

zdjęcie: pixabay

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE