Podczas inauguracji pierwszej biogazowni w Chile protestowali mieszkańcy okolicznych miejscowości. Jakie skutki przyniosła demonstracja przeciwników inwestycji?

Reklama

Demonstracje podczas otwarcia biogazowni

Projekt biogazowni w Osorno, w regionie Los Lagos, zrealizowała firma Ecoprial. W inicjatywę zainwestowano około 8 mln dolarów, z czego około 320 tys dolarów pochodziło z Kanady. Nie spotkała się jednak z przychylnym przyjęciem mieszkańców okolicy.

Okazuje się, że to nie pierwsza taka sytuacja dla inwestora. Lokalna społeczność niejednokrotnie organizowała protesty przeciwko zapachom z zakładu Ecoprial położonego 7 km od miasta, w którym od 14 lat przetwarzane są odpady z przemysłu mleczarskiego, mięsnego i sanitarnego czy rybołówstwa, a ich ilość sięga nawet 250 ton dziennie.

Nie inaczej było z otwarciem biogazowni, podczas którego odbyły się demonstracje mieszkańców sąsiednich miejscowości, skarżących się na nieprzyjemny zapach, skażenie okolicy i ingerencję zagranicznych urzędników.


6. Kongres Biometanu – sprawdź i zarejestruj się już dziś!


Raul Albrecht, kierownik firmy Ecoprial, powiedział, że zidentyfikowano dotychczasowe błędy. Stwierdził, że podjęto już działania mające na celu ograniczenie niedogodności.

Ambasador Kanady w Chile Michael Gort został zapytany przez Radio Bio Bio o skargi mieszkańców. Odpowiedział, że „z przeszłości wyciągnięto wiele lekcji”. Dzięki zastosowaniu nowych technologii, nowa inwestycja ma nie być uciążliwa dla społeczności.


Czytaj również: Pierwsza biogazownia Global Hydrogen ma ruszyć w 2024 r.


Przeciwdziałanie zmianom klimatycznym

Budowie biogazowni przewodzi myśl „Odzyskaj odpady, aby przetworzyć je na gaz i energię elektryczną”. Celem tego projektu jest przyczynienie się do przeciwdziałania zmianom klimatycznym.

Biogazownia ma zmniejszyć emisję CO2 o około 700 000 ton rocznie i dostarczyć dwa megawaty energii do połączonego centralnego systemu.

— Doceniamy, że firma taka jak Ecoprial zajęła się kwestią ochrony środowiska w naszym mieście. Mamy nadzieję, że władze lokalne również zobowiążą się do podjęcia działań w związku z kryzysem klimatycznym — powiedział przewodniczący Rady Sąsiedztwa Orlando González.

Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

źródło i zdjęcie: Nation World News

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE