Dankros – rodzinna spółka z krajowym kapitałem i polsko-duńskimi korzeniami działa od 32 lat. Obecność na rynku od 1991 r. gwarantuje bogate doświadczenie, a nieustanny i dynamiczny rozwój – dużą różnorodność produkcji. Dankros stawia na lokalny surowiec i otwarość na europejskie rynki.

Reklama

Bieszczady są regionem o jednej z najwyższych lesistości w Europie. Zarówno przed II wojną światową jak i po niej był tu zlokalizowany potężny przemysł drzewny. To w tym regionie, w miejscowości Krościenko powstał nasz pierwszy zakład o typowym profilu tartacznym, który zajmuje się przerobem drewna iglastego – jodły, sosny i świerka. Dzisiaj zakład w Krościenku zarządzany przez Przemysława Szukalskiego jest w zasadzie jedynym, który zajmuje się przetarciem i obróbką lokalnego surowca na poziomie przemysłowym.

Zakład od początku funkcjonowania był dopasowany do lokalnej bazy surowcowej, zarówno technologią przerobu, jak i profilem produkcji. W 1994 roku DANKROS uruchomił w Ustjanowej koło Ustrzyk Dolnych zakład przerabiający drewno bukowe, z którego produkuje płytę klejoną. Po kilkunastu latach funkcjonowania podjęto decyzję, że firma skoncentruje się na przerobie wyłącznie drewna iglastego, w związku z czym produkcja w Ustjanowej została zakończona. Postawiono na mocny rozwój zakupionego w międzyczasie tartaku w Zaklikowie.

Dankros z nową siedzibą

Z czasem tam też przeniesiono siedzibę firmy. Dzisiaj Zaklików generuje ponad 80% obrotów firmy. Zakład zlokalizowany na terenie Puszczy Sandomierskiej posiada dostęp do jednego z najlepszych siedlisk sosnowych w Polsce. Jego rozwój tak profilowano, aby maksymalnie odpowiadał lokalnej strukturze lasów. Duża różnorodność oferowanych produktów daje możliwość zakupu szerokiej gamy surowca pozyskanego z lokalnych lasów. Zaczynając od najmniejszych średnic na palisadę, poprzez drewno wielkogabarytowe, które jest wykorzystywane na całą paletę różnych produktów, przez drewno najgorszej jakości na szeroki program opakowaniowy, kończąc na drewnie najwyższej jakości na elementy meblowe.

– Bez wahania możemy stwierdzić, że dzięki temu jesteśmy atrakcyjnym partnerem biznesowym dla Lasów Państwowych. Taki program produkcji bardzo nas wyróżnia na tle innych zakładów europejskich, choć koszty produkcji i transportu są wysokie. Za prąd i drewno płacimy najdrożej w całej Europie. Z kolei aby sprzedać większość naszych wyrobów muszą one często przejechać prawie pół kontynentu – mówi Ryszard Szukalski, prezes spółki DANKROS.

W ofercie firmy znajdują się produkty takie jak:

  • tarcica iglasta,
  • pellet sosnowy,
  • drewniana architektura ogrodowa,
  • bariery drogowe,
  • drewno konstrukcyjne,
  • stajnie lub boxy dla koni,
  • pale sadownicze i słupy energetyczne,
  • korę sosnową i biomasę taką jak: zrębka, strużyna czy też obtaczarka.

Produkcja pelletu

DANKROS w Zaklikowie dysponuje jedną linią produkcyjną pelletu, która jest na bieżąco modernizowana komponentami polskich producentów. Pellet produkowany jest z własnej trociny sosnowej, która jest odpadem uzyskanym podczas procesu przetarcia surowca na tartaku, a jej jakość jest nieustannie kontrolowana. Dzięki temu pellet DANKROS spełnia standardy jakościowe określone w certyfikacie ENplus, który posiada od 2016 roku.

– Aby sprostać potrzebom naszych klientów oferujemy różnorodne opcje pakowania pelletu. Możemy dostarczyć pellet luzem lub w bigbagach – opcja ta jest przeważnie wybierana przez klientów zainteresowanych pelletem przemysłowym – tłumaczy Marta Szukalska.

I dodaje:

– Oferujemy także pakowanie w worki 15-kilogramowe, co stanowi wygodne rozwiązanie dla tych, którzy potrzebują mniejszych ilości produktu, idealne do użytku domowego lub mniejszych projektów.

Poza tym warto podkreślić, że jedna z ostatnich inwestycji, którą jest linia pakowania stretch hood pozwala dodatkowo na magazynowanie towaru na zewnątrz, co jest idealnym rozwiązaniem dla klienta końcowego, który ma ograniczone możliwości magazynowania pelletu pod dachem.

– Nasza elastyczność w zakresie pakowania pozwala dostosować ofertę do indywidualnych potrzeb każdego klienta – dodaje Marta Szukalska.

Pellet z Zaklikowa pod marką DANKROS jest sprzedawany w całej Europie, a klientami strategicznymi są: Polska, Włochy, Niemcy, Francja i Austria.

Chcesz wiedzieć więcej? Czytaj Magazyn Biomasa. Sprawdź poniżej:

Materiał powstał we współpracy z firmą DANKROS

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE